Vědci prý umí udělat z CO2 znovu uhlí

Vědci prý umí udělat z CO2 znovu uhlí

 

Studii publikovali vědci z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT). Foto: youtube.com RMIT

Vědci údajně našli způsob, jak „vytáhnout“ oxid uhličitý z atmosféry, přeměnit jej na uhlí, které lze poté skladovat levně a bezpečně pod zemí.

Zjištění, zveřejněná v časopise Nature Communications, označují odborníci za průlomový nástroj pro boj proti změně klimatu, který je navíc cenově dostupnější a stabilnější než stávající technologie zachycování uhlíku.

„Sice nemůžeme doslova vrátit čas, ale přeměnit oxid uhličitý zpět na uhlí a pohřbít ho zpět do země je trochu jako pustit emisní hodiny pozpátku,” řekl Torben Daeneke, chemický inženýr na Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) a spoluautor nové studie.

K dnešnímu dni se většina technologií zachycování a ukládání uhlíku soustředila na kompresi plynného CO2 do kapalné formy a jeho ukládaní do země. Ale tato technika je drahá, vyžaduje spoustu energie a vždy existuje riziko, že tekutá forma by mohla z podzemního úložiště uniknout.

V posledních letech experti experimentovali s pevnými kovovými katalyzátory, sloučeninami, které urychlují chemické reakce, a přeměňují CO2 na pevný uhlík, informoval magazín Science. Ale většina z těchto reakcí vyžaduje teploty nad 600 stupňů Celsia a využívá hodně energie.

Chemici Dorna Esrafilzadeh a Torben Daeneke z RMIT místo toho zkoušeli použití nové třídy katalyzátorů z kovových slitin. Když do směsi tekutých kovů a elektrolytů přidali CO2 a malý výboj elektřiny, přeměnil CO2 na pevný uhlík. Toto bylo provedeno při pokojové teplotě. Jako bonus může nově vyrobený uhlík také nést elektrický náboj, takže by mohl být potenciálně použit jako součást budoucích vozidel.

Článek převzatý: iUHLI.cz

0 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...