V kazašském uhelném dole jezdí robotické lokomotivy

V kazašském uhelném dole jezdí robotické lokomotivy

Německá firma Vollert, která se specializuje na posunovací zařízení, dodala pět dvoudílných diesel-elektrických automatických robotů DER 300 pro posun 1 km dlouhých vlaků o hmotnosti až 6 900 tun přes nakládací zařízení v uhelném povrchovém uhelném dole Bogatyr v kazašském Ekibastuzu.

V rámci programu rozšiřování výrobní kapacity z 32 na 40 milionů tun ročně spolupracovala společnost ThyssenKrupp s těžební společností na vybudování automatizované nakládací stanice, jejíž naplnění dvou souběžných vlaků o 70 vagonech trvá 3 až 4 hodiny. Vlaky se pohybují pomocí posunovačů Vollert, které mají řídicí a motorovou sekci s motory CAT o výkonu 180 kW. Mají šest náprav, provozní hmotnost 150 tun a tažnou sílu 300 kN, napsal server railwaygazette.com.

Jsou konstruovány tak, aby zvládly teploty od -30 °C do +30 °C, včetně 30 °C výkyvů během dne, s vyhřívanými komponenty, nádrží na naftu integrovanou do rámu, automatickými spřáhly a systémem pískování.

Společnost Vollert použila komponenty Siemens k vybudování wi-fi trasy pro přenos dat a řízení podél 1-3 km dlouhých posunovacích kolejí.

Manévrovací stroj se automaticky zastaví ve své definované poloze, kde obsluha předá dálkové ovládání pracovníkům v nakládací budově. Stroj se poté připojí k prázdnému vlaku a jeho hlavní traťové lokomotivě a přesune jej k umístění prvního vagonu pod nakládací žlab.

Uhlí se do vagonů dopravuje průběžně, přičemž proces nakládky trvá maximálně 3 hodiny. Lokomotiva na hlavní trati pak vlak odveze, zatímco robot se přesune na další vlak. Řídicí systém umožňuje volný provoz všech pěti robotů na všech čtyřech kolejích. Tento projekt je největší jednotlivou zakázkou pro posunovací systémy společnosti Vollert.

Posunovače byly dopraveny z Německa do Ekibastuzu na vzdálenost 6 000 km. Těžké nízkozdvižné vozíky přepravily 10 sekcí po silnici do Kielu, odkud putovaly po moři do Litvy a poté vlakem do Kazachstánu.

0 0