Pohornický park za půl miliardy na Dole Gabriela dostává zelenou

Pohornický park za půl miliardy  na Dole Gabriela dostává zelenou

Návštěvnické centrum s bohatým programem a poutavou expozicí jak o těžbě uhlí, tak životě horníků i jejich rodin má vzniknout z historického Dolu Gabriela. Stane se tak i centrem pohornické krajiny na Karvinsku, jak uvádějí z moravskoslezského krajského úřadu. Veřejnost by měl POHO Park přivítat ve druhé polovině roku 2027.

Vizualizace budoucí podoby POHO Parku v areálu bývalého Dolu Garbiela.

„Tak už je to jisté, budeme rekonstruovat tento bývalý důl. A nejen to, projekt POHO Park Gabriela vytvoří na Karvinsku místo, kam lidé budou jezdit za zábavou i historií hornictví. Zřídíme tu pomyslný střed pohornické krajiny, výchozí bod i křižovatku stezek pohornickou krajinou. Důl Gabriela je jen kousek od šikmého kostela, který v posledních letech na toto místo a jeho historii výrazně upozorňuje. Věřím, že nové návštěvnické, kulturní a zároveň technologické centrum tuto oblast ještě více zatraktivní,“ vzkázal 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka. Všechno, jak upřesnil, to má stát 503 miliónů korun. Ministerstvo životního prostředí přitom již kraji z Operačního programu Spravedlivá transformace odsouhlasilo dotaci na POHO Park ve výši 428 milionů korun. Z krajských peněz tak na projekt půjde 75 milionů korun.

Vizualizace budoucí podoby POHO Parku v areálu bývalého Dolu Garbiela.

„Pohornické krajině Karvinska toho hodně dlužíme. Těžba černého uhlí toto místo obrovsky proměnila. Kdo viděl fotky Staré Karvinné nebo četl románovou kroniku Šikmý kostel, ví, že kvůli průmyslu odtud zmizely celé ulice s domy a zahradami, škola, obchody, hospoda. A proměnil se i běžný život místních lidí. Těžba sem přinesla opravdovou dřinu a s ní i životní tragédie havířů a celých jejich rodin. Hornických muzeí máme v republice několik, naše expozice ale bude jiná. Nebude jen ukazovat staré kahany, špachtle a kožené zástěry, bude vyprávět lidské příběhy, připomínat historii tohoto místa a vyjadřovat respekt obětem i životu lidí, které těžba tolik ovlivnila,“ doplnil Unucka. Expozice bude zřízena na místě někdejších těžních strojů v suterénu.

POHO Park Gabriela má spoluprovozovat i spolek Dokořán. „Máme pod sebou volnočasový areál Lodičky v Karviné. Do přípravy POHO Parku vstupujeme s vizí zajistit programovou a provozní náplň tak, aby reflektovala minulost regionu, ale také vývoj k moderní budoucnosti. Máme v plánu pestrý program v podobě stálých atrakcí i eventů. Nechceme to ale dělat sami. Stejně jako je projekt centrem a průsečíkem aktivit v pohornické krajině, ze spolku bychom chtěli udělat koordinátora a podporu aktivit již fungujících aktérů nebo pořadatelů v regionu. Budeme provoz stavět hodně na spolupráci,“ dodal Michael Sikora z Iniciativy Dokořán.

0 0