K čistší energetice mohou vést různé cesty

Spojené arabské emiráty jsou jednou z nejbohatších zemí světa a snahu o čistou energetiku nijak nezatracují. Oproti Evropské unii však zvolily podstatně volnější tempo.

Jedna z nejbohatších zemí světa podle HDP na hlavu jde k bezuhlíkové budoucnosti podstatně pomaleji, než EU, nebo než slibuje americký prezidentský kandidát Joe Biden. Spojené arabské emiráty (SAE) přitom mají jen 9,7 milionu obyvatel , tedy méně než Česko. Lidé jsou v zemi soustředěni především v oblastech okolo moře a infrastruktura proto nemusí být zdaleka tak rozvětvená, jak třeba právě v Česku. Podle údajů CzechTrade žije 93 procent obyvatel ve čtyřech největších městech SAE.

SAE má výborné podmínky pro využívání fotovoltaiky. Přesto mají v jeho energetickém mixu v roce 2050 představovat obnovitelné zdroje jen 44 procent. Foto: wikiemirati

 

Ač bohatství země založil export ropy a plynu, tedy fosilních paliv, nestaví se SAE ke snaze o čistou energetiku odmítavě. Stát tak má od loňska největší solární elektrárnu na světě Núr Abú Zabí , která má výkon 1177 megawatt a stála 870 milionů dolarů, tedy asi dvě miliardy korun. Letos zase spustil první ze čtyř bloků své zbrusu nové, Korejci stavěné jaderné elektrárny Barakah . Ale změny v energetice SAE neprobíhají překotně, nýbrž uvážlivě. Letos tak mají obnovitelné zdroje dosáhnout pětiprocentního podílu na energetickém mixu, v roce 2050 to má být 40 procent. Možná proto, že stát současně diverzifikuje nejen energetiku, ale celé hospodářství. Cílem je snížit závislost na vývozu ropy a plynu. Průmysl se má již do roku 2030 podílet na HDP celou čtvrtinou. Jeho hlavními odvětvími přitom má být výroba hliníku, skla a oceli, čili energeticky náročné obory.

Páteř energetiky v současnosti tvoří plynové elektrárny, celkový instalovaný výkon v zemi je 29 GW. Podle informací českého zastupitelského úřadu má však již příští rok celkový výkon dosáhnout 40 GW. Z čehož 73 procent bude z plynových elektráren. Dalších 15 procent by mělo dodávat jádro, sedm procent solární panely a další OZE a pět procent čisté uhlí. S dokončením nových zdrojů, které je plánované na příští rok, by se měl podíl čistých energií (jádro, čisté uhlí, solární elektrárny, biomasa) dostat na 27 procent. V roce 2050 by to pak měla být polovina mixu. Plynové kapacity již země stavět nebude a v roce 2050 budou představovat 38 procent kapacity. OZE budou mít 44 procent, 12 procent čisté uhlí a šest procent jádro. V emirátu Dubaj mohou mít vlastní solární zdroje i maloodběratelé. Spotřeba energie v SAE každý rok roste o devět procent a v přepočtu na obyvatele představuje dvojnásobek světového průměru.

Spojené arabské emiráty měly podle údajů Zastupiteského úřadu ČR v Abú Dhabí v roce 2018 HDP na osobu (v paritě kupní síly) 73 878 dolarů. V roce 2018 bylo HDP na osobu (v paritě kupní síly) celé Evropské unie 43 561 dolarů . Aby nebylo pochyb o tom, co srovnáváme:

Spojené arabské emiráty mají 83 600 kilometrů čtverečních, z nichž 95 procent zeje prázdnotou, protože téměř všichni z 9,7 milionu lidí bydlí v pásu podél moře. Ve čtyřech největších městech žije 93 procent všech obyvatel země. HDP: 73 878 dolarů.  Cíl: v roce 2050 mít 50% čisté elektřiny.

Evropská unie má 4 272 000 kilometrů čtverečních  velmi rozmanitého a členitého terénu, které obývá 447 milionů lidí. HDP 43 561 dolarů. Cíl: v roce 2050 být 100% bezuhlíkovou oblastí.

Přemysl Souček web: iUHLI.cz

0 0