Je CO2 vážně největší zlo?

Je CO2 vážně největší zlo?

Pro smysluplné využívání obnovitelných zdrojů (OZE) se nedělá nic ani na úrovni EU. „Nařízení a zákazy jdou proti sobě,“ varuje senátor Rostislav Koštial (ODS). „Nemůžeme se řídit jen udržitelností,“ upozornil jeho kolega Herbert Pavera (TOP 09).

„Musíme zabránit tomu, aby zelená přeměna dopadla jako socialismus,“ řekl na semináři s názvem Dekarbonizace s lidskou tváří, aneb čím si posvítíme na transformaci?, senátor Rostislav Koštial (ODS). Foto: wikipedia.org

Jiný pohled na současné dění spojené s unijním plánem Green Deal nabídl na semináři „Dekarbonizace s lidskou tváří, aneb čím si posvítíme na transformaci?“ senátor, zastupitel, vinohradník a bývalý krajský zastupitel a starosta Mikulova Rostislav Koštial. Tento výčet není samoúčelný. Ilustruje totiž, že je se zelenou agendou konfrontován dlouhodobě a zároveň na nejrůznějších úrovních. To Koštialovi umožňuje nahlížet problematiku i z pohledu praktické aplikace požadavků přicházejících z Bruselu.

„Potenciál pro využití obnovitelných zdrojů tady je, ale nedělá se nic pro to, aby mohl být smysluplně využitý. A nedělá se pro to nic ani na úrovni EU,“ konstatoval senátor, který se semináře (zpravodajství z něj zde a zde) zúčastnil jako jeden z mála politiků, protože valná většina poslanců a senátorů jeho konání ignorovala. Ve svém vystoupení upozornil na skutečnost, kterou si běžný člověk – v souvislosti s nařízením ke Green Dealu – nejspíš neuvědomuje. „Toho, co se do senátu valí ve spojitosti s Green Dealem je hrozně moc. Je velice náročné to jen stihnout sledovat! A všechna legislativa přitom míří hlavně k roku 2030,“ upozornil senátor na zahlcení zákonodárných sborů bruselskou agendou. Ty se přitom kromě ní musí stihnout ale věnovat i tuzemským zákonům.

„Máme a používáme spoustu chemických látek, které jsou opravdu škodlivé. Je oxid uhličitý opravdu to největší zlo?“ položil Koštial zásadní, ale přesto nepokládanou otázku. Že je tato otázka na místě, doložila jeho další slova.

„Média se nezajímají o to, jak to doopravdy je. Zajímá je jen to, aby to bylo dost Green Deal,“ podotkl. A hned přidal příklad. „Dnes máme v Česku 17 procent energie z obnovitelných zdrojů. Ale většina toho množství pochází z biomasy, která pak chybí, například na polích,“ připomněl mediálně málo frekventovanou skutečnost senátor. Podle jeho zkušeností je snaha o dekarbonizaci zemědělství zcela nezvládnutá. „V dekarbonizaci zemědělství je naprostý chaos! Nařízení a zákazy jdou proti sobě,“ upozornil. Jako vinohradníka se jej přitom záležitosti zemědělství osobně týkají.

Že má prosazování Green Dealu řadu slabých míst, na to upozornil i senátor a dlouholetý zastupitel a starosta Bolatic Herbert Pavera (TOP09). „Za posledních 20 let klade EU v energetice důraz jen na udržitelnost. Zcela však opomíjí bezpečnost a dostupnost,“ zdůraznil nutnost celostního pohledu. Jeho vystoupení se neslo právě pod heslem „Udržitelná, ale také bezpečná a dostupná energetika“. Což je přepis takzvaného energetického trilematu Světové energetické rady (World Energy Council, zde). Ten je složen právě z těchto bodů: bezpečnost, dostupnost, udržitelnost.

„Co chceme v energetice? Stabilitu, spolehlivost, nízké dopady na životní prostředí, uhlíkovou neutralitu a dostupné ceny. Naopak nechceme výpadky dodávek a blackouty, znečištění, vysokou uhlíkovou stopu a vysoké ceny,“ shrnul současný náhled na energetiku. Což, jak dokládají i ověřená fakta z vystoupení dalších řečníků, se celkově nedaří.

Pavera v té souvislosti připomněl i skutečnost, která je mimo centrum pozornosti. „Elektřina je poslední důležitý segment, ve kterém je Česko soběstačné.“ Kvůli odstavování stabilních uhelných zdrojů však tento stav přestane platit již v roce 2025.

0 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...