Hornické muzeum představí unikátní atrakci

Hornické muzeum představí unikátní atrakci

Podkrušnohorské technické muzeum připravuje na novou sezónu největší a ojedinělý model povrchového dobývání uhlí u nás. Slavnostně ho muzeum představí 30. května.

„Rád bych pozval všechny naše příznivce, aby se přišli podívat a prohlédnout si nově otevíranou expozici povrchového dobývání. Jejím stěžejním bodem bude obří model povrchového lomu, který je rozprostřen přes celou místnost. Pracovalo se na něm zhruba půl roku a určitě bude stát za to ho vidět,“ uvedl pro Homér ředitel muzea Zbyněk Jakš.

Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo z bývalého dolu Julius III. Foto: ptm.cz

„Bude to další jedinečná podívaná, kterou jinde u nás nenajdete. Bude se jednat o pozemní a leteckou fotogrammetrii, což jsou speciálně vytvořené snímky, které dokumentují v našem případě území těžby ve 3D formátu,“ prozradil ředitel. Muzeum bude mít k dispozici dva tyto speciální přístroje, kterými lze pořizovat snímky, a to jednak pozemní a také letecké. „Snímky se pořizují na speciální destičky, pomocí nichž se pak vizualizují ve 3D formátu. Bude na nich názorně vidět, jak se měnila krajina s odstupem času a s postupem těžby uhlí. Vše se promítne na speciálních monitorech. S těmito přístroji pracovali důlní měřiči a podle těchto snímků se zhotovují nové mapy,“ dodal Jakš.

Expozice povrchového dobývání bude doplněna informacemi o historii, technologiích, o modely jednotlivých strojů ve zmenšené podobě, model chemičky, která je s uhlím úzce spjata, a o další zajímavosti. Kromě toho si návštěvníci mohou prohlédnout v muzeu již fungující expozice spojené s těžbou a těžební stroje, k nimž přibyly nedávno i nové. Hornické muzeum jich za posledních pár let nastřádalo pěknou řádku a společně tvoří nezapomenutelnou venkovní expozici. Naposledy se do muzea přestěhoval nový model odklizové lokomotivy E 127.

„Naše poslední chlouba, odklizová lokomotiva, kterou můžeme prezentovat díky Vršanské uhelné, stojí již na svém piedestalu a budí zaslouženou pozornost. Ostatně jako i ostatní stroje či mašinka, která je v provozu. V letošní sezóně si venkovní expozici mohou zájemci prohlédnout, prolézt a prozkoumat sami, bez průvodce, a to za jednotné vstupné třiceti korun. Myslím, že za tu cenu to rozhodně stojí. Ostatní zůstává ve stejném režimu, tedy za prohlídku jednotlivých expozic s průvodcem a výkladem si zájemci zaplatí naše běžné vstupné,“ uzavřel ředitel.

Podkrušnohorské technické muzeum se zaměřuje na historii dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Sídlí v bývalém hlubinném dole Julius III v katastrálním území Růžodol v okrese Most.

0 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...