Racionální lidé preferují bezpečný odchod od uhlí

Racionální lidé preferují bezpečný odchod od uhlí

„Různé zájmové skupiny do celého procesu vnáší emoce, vytváří tlak, stanovují nesmyslné cíle a postupně zcela vytlačují zdravý rozum,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes o transformaci české energetiky Petr Lenc, který Roky vedl Palivový kombinát Ústí a dnes je generálním ředitelem těžebních společností Sev. En Energy.

Podle generálního ředitele těžebních společností Sev. En Energy Petra Lence je dekarbonizace energetiky nevyhnutelná. Musí být ale jasné, co uhlí nahradí, kolik ta změna bude stát a kdo a z čeho ji zaplatí. Foto: Sev.en Energy

„Na jaře se i v souvislosti s pandemií snížila spotřeba elektřiny, a vzhledem k celoevropskému systému upřednostnění obnovitelných zdrojů tím byly zasaženy především tradiční elektrárny, včetně těch našich. Přesto jsme museli být 24 hodin denně stoprocentně připraveni. Nastupovali jsme zejména ve špičkách, jež obnovitelné zdroje nedokážou pokrýt, či v případech, kdy to bylo nutné kvůli stabilitě sítě. Doly i elektrárny v portfoliu skupiny Sev. En tak v průměru vyráběly při velmi nízkých výkonech, a dopad do naší ekonomiky je tedy značný,“ vysvětlil Lenc.

Ten současně vysvětlil svůj pohled na další těžbu a využívání tuzemského uhlí. „Uvědomujeme si, že proces dekarbonizace je nevratný, a nepředpokládáme, že bychom těžili celých dalších třicet let. Tomu také musíme přizpůsobit náš provoz. Termín úplného konce těžby a výroby energie z uhlí však není možné stanovit bez toho, abychom věděli, jaké zdroje ho dokážou plnohodnotně nahradit. A nemluvme o zbožných přáních. Pokud chceme zachovat stabilní dodávky elektřiny pro všechny, je nutné pracovat s reálnými možnostmi a technologiemi. Uhlí nám poskytuje čas například na dostavbu jaderného zdroje, je pojistkou při ověřování reálných možností obnovitelných zdrojů. Bylo by nezodpovědné se ho překotně zbavovat,“ zdůraznil Lenc, podle nějž se energetika stala nepředvídatelným oborem.

„Cena elektřiny na burze se pohybuje na historických minimech, cena emisní povolenky naopak závratně stoupá. Pokud chceme obstát, musíme včas a někdy i dost razantně reagovat na změny a výkyvy trhu. V dubnu jsme třeba byli nuceni ukončit hlubinnou těžbu v bočních svazích lomu ČSA. Také proto jsme jako skupina vsadili na rozšíření portfolia firem a činností a získali jsme další zajímavé akvizice v Česku i zahraničí. Věříme, že jedině široce ekonomicky rozkročená skupina dokáže v této složité době přežít,“ popsal Lenc.

Vysvětlil rovněž, jak bude probíhat rekultivace lomu ČSA, jehož uzavření se blíží. Po definitivním ukončení těžby uhlí by mělo dojít k úplnému zatopení těžební jámy vodou. „Podle platného povolení hornické činnosti bude plocha jezera zhruba 670 hektarů, což je více než dvojnásobná plocha Máchova jezera. S přípravnými pracemi na napouštění můžeme začít až po vytěžení všech zásob uhlí před limity těžby, tedy nejdříve v roce 2025. Zahájení vlastního napouštění tak odhadujeme nejdříve v roce 2027/2028. Předpokládané náklady na zatápění včetně přípravných prací přesáhnou miliardu korun. Doba napouštění závisí samozřejmě také na tom, jaké budou klimatické podmínky,“ uvedl generální ředitel těžebních společností Sev.en Energy.

Podle Lence je nyní nutné útlum využívání uhlí velmi dobře naplánovat. „Proces transformace a dekarbonizace energetiky probíhá a je nevyhnutelný. Musí být ale jasné, co uhlí nahradí, kolik ta změna bude stát a kdo a z čeho ji zaplatí. Já vnímám, že racionálně smýšlející lidé si toto všechno uvědomují a preferují postupný a bezpečný odchod od uhlí, vždyť v ČR je z něj stále bezmála polovina elektřiny! Problém je, že takto velká změna přilákala spoustu politických a zájmových skupin, které do celého procesu vnáší emoce, vytváří tlak, stanovují nesmyslné cíle a postupně zcela vytlačují zdravý rozum. Vzniká tak dojem, že uhelné společnosti, ale třeba i tradiční průmysl, jsou něco nežádoucího a škodlivého. Přitom kdo je dnes větším investorem do životního prostředí než právě energetické a další velké firmy? Sev. En Energy jen do ekologizace zdrojů investuje postupně několik miliard korun. Fandím novým technologiím v energetice, i jako firma se o tyto věci zajímáme a opravdu existuje řada zajímavých výzev, jako je akumulace energie či využití vodíku. Zatím ale žádná z těch cest není v takové fázi, aby zcela pokryla potřeby společnosti, a navíc fungovala i ekonomicky,“ uzavřel Lenc.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

0 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...