Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10096
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač

Klub přátel Hornického muzea v Ostravě

     Klub přátel Hornického muzea v Ostravě (KPHMO) je dobrovolné odborné a zájmové sdružení. KPHMO byl založen v roce 1988 a v současné době svou činnost rozvíjí v Hornickém muzeu OKD v Ostravě-Petřkovicích a pobočkách v Havířově, Karviné a Petřvaldě. KPHMO se podílí na vědecké a odborné činnosti Hornického muzea OKD (HM OKD) tím, že podporuje a provádí sbírkovou činnost a účastní se ochrany a zpracování kulturních hodnot dokumentujících historický vývoj hornictví především v ostravsko-karvinském revíru (OKR). Pořádá přednášky a besedy, tématické zájezdy a jiné kulturně výchovné akce, jak pro své členy tak i pro širokou veřejnost. Vydává publikace o historii hornictví od prvopočátků po současnost, o hornické technice a všeobecných otázkách souvisejících s hornickou činností. Vydává Stavovský hornický kalendář a vlastní Hornický zpravodaj. Zaznamenává a vydává video dokumentaci o činnosti KPHMO a o hornické činnosti a jeho historii zejména v OKR.

     KPHMO spolupracuje s výrobními, projektovými a vědeckými institucemi, hornickými školami, resortními ministerstvy, báňskými úřady, kulturními institucemi, MěÚ a organizacemi FOS. Spolupracuje s hornickými muzei. Členství v KPHMO je individuální a kolektivní. Individuálním členem KPHMO se může stát každý občan ČR i cizinec, který má zájem o spolupráci s HM OKD. Kolektivním členem KPHMO se může stát každá výrobní i nevýrobní organizace, společenské instituce, vědecké ústavy, školy, muzea a pod.

KPHM Ostrava            Pobočky:           Havířov                Karviná              Petřvald

 

Napsali o nás:

V HORNÍKU 18.2.2010

Se zpravodajem za zajímavostmi z hornického světa.

Hezkou novinkou je barevná stránka s reprodukcemi poštovních známek s hornickou tématikou.

Další třicetistránkovou porci čtení nejen pro milovníky hornictví a hornických tradic připravili nadšenci z Klubu přátel Hornického muzea OKD. Řeč je samozřejmě o prvním letošním čísle Hornického zpravodaje, který se objevil právě v těchto dnech. Co si v něm přečtete?

 

Známky

V úvodních článcích se zpravodaj vrací k loňským barborkovým oslavám na Landeku a první valné hromadě Sdružení hornických a hutnických spolků v ČR. S Aloisem Adamusem se vydáme za báňským záchranářstvím do Indie a v obšírné stati dvojice autorů s Diama se podíváme na termicky aktivní odvaly v ostravské a petřvaldské části OKR. Spolu s účastníky zájezdu KPHM sfáráme do historického dolu Guido v polském Zabrze a poté si připomeneme 90 let hornického školství v Duchcově. Nechybí zpráva z festivalu Techné Ostrava, na kterém byl cenou zakladatele Hornického muzea OKD Stanislava Vopaska vyznamenán ředitel Nadace Landek Josef Kimer, zajímavý dovětek k nálezu černého uhlí ve Slezské Ostravě čí pár slov k výstavbě evropské dálniční sítě nebo k ražbě železničního tunelu Gotthard Base Tunnel ve Švýcarsku, který je patrně největší podzemní stavbou v Evropě a možná i ve světě. Vedle dalších informací a zajímavostí přináší první letošní Hornický zpravodaj KPHM přehled publikací vydaných klubem v loňském roce a samozřejmě – plán přednášek a besed v první polovině tohoto roku.

 

A třešnička na závěr? Tu tvoří barevná stránka s reprodukcemi poštovních známek s hornickou tematikou, kterou přispěli k obohacení čísla filatelisté z havířovské pobočky KPHM. Hezký nápad a pěkný pohled i pro ty, pro které nejsou známky předmětem sběratelského zájmu.

bkV HORNÍKU 22.1.2009

Havíř Slivka na You Tube
Ostrava - SVĚT – Ostravština se stala světovou řečí! Kdokoliv prakticky z kteréhokoliv místa na Zemi si ji může poslechnout na celosvětově oblíbeném serveru You Tube. Zasloužili se o to tvůrci stránek Klubu přátel Hornického muzea OKD, kteří na You Tube umístili záznam vystoupení kdysi populárního hornického komika, havíře Slivky. Takže pokud chcete slyšet „srandovní“ havířské povídání a veselé ostravské písničky, připojte se na stránku www.hornicky-klub.info a sjeďte úplně dolů. Odkaz na Slivku nemůžete přehlédnout. Při té příležitosti se můžete dozvědět, co nového se děje v OKD a v hornictví vůbec, jaké knihy byly vydány či na jaké akce stojí zato zajít. A samozřejmě také co podniká Klub přátel Hornického muzea a muzeum OKD.
bk

21.1.2009 - Poděkování prezidenta

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
<

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server