Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10128
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač

O klubu Historie klubu Zakladatel Lojzek Slaví jubileum Ostravské doly

Hlavní aktivity Klubu přátel HM

Občanské sdružení Klubu přátel HM OKD vzniklo 2 června 1988 má za sebou velkou škálu činnosti. Tomu předcházela práce Klubu přátel, který tvořili nadšenci pro myšlenku založení Hornického muzea v Ostravě.Z této 20 členné skupiny je dnes téměř 200 členná organizace se silným zázemím , které tvoří dosud 16 kolektivních členů. Kolektivními členy jsou všechny odštěpné závody s těžbou černého uhlí v ČR a dále řada akciových společností OKD a jiných příbuzných společností.

Přednášková činnost – je jednou z činností klubu. Bylo uspořádáno značné množství jak  přednášek a besed na různá témata související s náplní práce Klubu přátel. Návštěvnost na těchto akcích je vždy značná.

Pravidelně je vydáván „Hornický zpravodaj KP HM“, který nejen dokumentuje činnost Klubu přátel, ale uvádí i celou řadu dalších současných i historických zajímavostí. Nejdříve vycházel pod názvem „Informační list KP“ od září 1993 jako občasník s minimálním nákladem. Od roku 1996 vychází jako čtvrtletník se zvyšujícím se nákladem až po dnešních 300 ks

V rámci aktivit jsou pořádány v kulturní oblasti různé výstavy. Dnešní vedení HM OKD, o.z., převzalo tyto aktivity, dále je rozšířilo o koncerty a.p. a zabezpečuje je na komerční bázi.

Různými formami (články v tisku, internetu, rozhlasu i televizi) propagujeme Hornické muzeum OKD, a.s., v Ostravě

Spolupracujeme na pořádání společenských akcí jako Den dětí, Ostravské hornické slavnosti - Dny horníků, výročí otevření HM (Barborka) apod.

Velký zájem máme o zlepšování stavu okolí muzea, ke kterému patří nejen areál HM, ale celá lokalita Národní přírodní památky vrch Landek.

Do roku 1998 bylo úspěšně realizováno několik projektů získaných od MK, MŽP ČR a příspěvků Nadace.

V r. 1998 Nadací Landek a KP HM OKD byl zpracován projekt "Revitalizace NPP Landek" (autoři PhDr. ing. Pravomil Vokřínek a ing. Otakar Podhajský). Tento projekt byl odměněn v národní soutěži o ceny Henryho Forda 2. místem v r. 1999 a následně byla zpracována jeho aktualizace. Součástí tohoto projektu byl dětský sportovní.areál jehož součástí byla i výstavba sociálního zařízení. Na všech dosud realizovaných projektech KP

HM OKD bylo investováno téměř 2, 7 milionů Kč. Dalších více jak 7 mil. Kč investovala z iniciativy našeho klubu a.s. OKD. Další prostředky získalo od Nadace Landek i vedení HM OKD, o.z., které dále zabezpečilo příspěvky MK ČR na údržbu a opravy památek a dle možností řeší problémy i z provozních nákladů, dary a spoluprací s dceřinnými a.s. a o.z. OKD.

Jedna s dalších aktivit je  - vydávání Sborníků KP HM OKD

Tato iniciativa byla podpořena i MK ČR., které schválilo pro rok 2001, příspěvek na vydání l Sborníku ve výši 20.000,- Kč. Pod vedením členů výboru pracují skupiny zpracovatelů jednotlivých témat. Zapojeno je téměř 50 členů KP HM OKD:

Bylo vybráno téma s pracovním názvem "Od nálezu uhlí až po útlum těžby na Ostravsku". Tento kolektiv vedený ing. Hedbávným tak dostal tvrdý úkol - ukončit práce nejpozději v říjnu, abychom zabezpečili termíny stanovené při udělení příspěvku ze státního rozpočtu. složitost byla také v tom, že bylo potřeba vybírat z velkého množství podkladů získaných z přednáškové činnosti, shromážděných při vydávání Hornického zpravodaje a dále i snaha uplatnit vzpomínky pamětníků. To vše bylo nutno dát do souladu s rozsahem daného ekonomickými možnostmi. 

Cílem nebylo vydat profesionální dílo, ale předložit čtenářům fakta , vzpomínky a názory pamětníků. Uvedené prameny a literatura dá jistě zájemcům možnost k dalšímu doplnění poznatků. Osobně si myslíme, že kolektiv autorů této pamětní knihy svůj úkol splnil. Je na světě dílko, které ve stručnosti uchovává fakta, dokumenty a vzpomínky pro další generace. Dík za tuto práci.

 

Stát se členem KPHM je velkým koníčkem, zdrojem poznání a uspokojení s práce pro další generace. Je to výzva. Staň se jeho součásti.

Výbor KPHM OKD

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
<

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server