Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2015
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10739
známka: 1.58

Multimedia online přehrávač
Vypiš všechna media

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Novinky
23.04.2015: Polské hornictví se dívá do Indie

Polské fírrmy se poohlížejí po možnosti dodávat důlní technologie a podílet se na výstavbě uhelných dolů v Indii. Vidí v tom cestu, jak překonat problémy, s nimiž se potýká polské hornictví, zatímco místní firmy disponují potřebnými znalostmi a technologiemi.
Debatu otevřel na Evropském hospodářském kongresu v Katovicích vicepremiér a ministr hospodářství Janusz Piechociński. Prezident Indickopolské hospodářské komory J. J. Singh zmínil, že nedává logiku dovážet polské uhlí do Indie, protože se to vzhledem k přepravním nákladům nevyplatí. Smysl podle něj naopak dává transfer polských technologií, a především znalostí místních inženýrů.
Indie má čtvrté největší zásoby uhlí na světě, a přestože v zemi fungují také jaderné elektrárny, energetika bude i nadále závislá především na uhlí. Země chce během pěti let zdvojnásobit produkci z 500 milionů tun na miliardu tun uhlí ročně. K tomu bude potřebovat nejen koupit nové technologie, ale také získat potřebné znalosti při budování dolů. Ty by podle polských politiků a byznysmenů mohli poskytnout právě polské firmy a inženýři.

19.04.2015: Čína dováží méně uhlí

Dovoz uhlí do Číny se za první čtvrtletí letošního roku meziročně doslova zřítil o 42 procent na 49 milionů tun. Spolu se slabší poptávkou vyvolanou snížením dynamiky růstu čínského hospodářství jsou příčinou ekologická opatření, která zamezují dovozu uhlí s vyšším obsahem popelovin a síry do země, aby nedocházelo k dalšímu zhoršení již tak špatného ovzduší ve velkých průmyslových aglomeracích.
Tato skutečnost má samozřejmě dopad na ceny uhlí, které v důsledku slabší poptávky ze strany největšího světového konzumenta suroviny dále klesají. Elektrárny v důsledku ekologických opatření nakupují méně, průmyslové podniky omezily spotřebu kvůli zpomalení ekonomiky.
Čína se navíc snaží podporovat domácí těžaře proti dovozům především z Austrálie, Indonésie, Ruska nebo USA. I přesto minulý měsíc čínský energetický regulátor oznámil, že dovozy uhlí zůstanou pro zemi i nadále nutností a budou i v dalších letech relativně vysoké.

05.04.2015: Čínský odklon od uhlí

Čína snižuje spotřebu uhlí více, než se původně očekávalo. V souvislosti s novými opatřeními, která mají vést ke snížení emisí v nejvíce znečištěných aglomeracích, a slabším ekonomickým růstem se v únoru snížily dovozy uhlí do země meziročně o třetinu. Čína totiž stanovila limity, které musí splňovat uhlí dovážené do země z hlediska množství popelovin a síry, aby došlo ke snížení objemu látek vypouštěných do vzduchu. Situace v některých velkých městech byla již z hlediska kvality ovzduší neúnosná. Toto opatření, díky kterému se snaží energetické firmy více využívat obnovitelné zdroje (voda, vítr, biomasa) nebo jádro, bude mít dopad na nižší využití uhlí, snížení poptávky po něm a nadále nízké ceny komodity na světových trzích.
Uhlí nadále zaujímá zhruba dvě třetiny v čínském energetickém mixu, nicméně za první dva měsíce letošního roku klesla spotřeba uhlí v teplárnách na 52,2 procenta. V roce 2013 představovalo uhlí pro teplárny 57,3 procenta zdrojů.
Podle analytiků bude mít situace v Číně zásadní dopad na světové trhy s komoditami.

27.03.2015: Čína chce bezpečnější těžbu

Podle oficiálních čínských statistik zemřelo loni v uhelných dolech v zemi 931 horníků. Pokud by čísla byla věrohodná, šlo by například v porovnání s rokem 2002 o 87% pokles z více než 7000 smrtelných úrazů. Podle některých expertů přetrvávají pochybnosti o věrohodnosti údajů, jejichž smyslem může být zakrýt pravdu o jedné z nejnebezpečnějších profesí na světě.
Pokud by čísla byla přesná, klesl by počet mrtvých v čínských uhelných dolech pod 1000 poprvé od 80. let. Čínská vláda v minulých letech vyvíjela velké úsilí ke zvýšení bezpečnosti v místních dolech. Kromě zpřísnění bezpečnostních předpisů a nákupu nových osobních ochranných pomůcek byly zavřeny tisíce malých a nejnebezpečnějších důlních provozů.
Problémem je, že menší lokální těžaři většinou upřednostňují zisky před bezpečností lidí. Podle odhadů pracuje v uhelném průmyslu v zemi zhruba 5,8 milionu lidí.

15.03.2015: Uhlí ve světě 2013
7,823 miliardy – tolik tun uhlí bylo na světě vytěženo.
3,561 miliardy – tolik tun vytěžil největší světový uhelný producent – Čína.
183 milionů – tolik tun hnědého uhlí vytěžil největší producent hnědého uhlí – Německo.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.04.2015 do 03.05.2015

Sekce ČLÁNKY
01.05.2015Čemu s Juzkem něslavime
28.04.2015Příprava areálu Hrušov na lehkou průmyslovou zónu


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server