Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2015
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10791
známka: 1.58

Multimedia online přehrávač
Vypiš všechna media

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Novinky
24.05.2015: Polské hledání investorů

Největší producent koksovatelného uhlí, společnost JSW, oznámila, že hledá investory pro investice do rozvoje nových ploch. Firma chce zvýšit těžbu koksovatelného uhlí na úkor energetického, o které není v Polsku zájem, je ho nadbytek a ceny jsou pod výrobními náklady. Pro rozvoj kapacit v dolech Budryk a Knurów-Szczyglowice potřebuje zhruba 4 miliardy korun, které jí špatná finanční situace neumožňuje uvolnit z vlastních zdrojů. Potenciální investory začne firma oslovovat v červnu.
Největší evropská těžařská firma Kompania Weglowa oslovila zhruba 30 investorů s nabídkou vstoupit do vznikající Nové Kompanie Weglowe. Jednání probíhají s bezmála deseti z nich, kteří by mohli mít o podíl zájem. Jde o soukromé společnosti, finanční i strategické investory. Jednání by měla skončit v první polovině července.

14.05.2015: Napětí v Polsku

Atmosféra mezi polskými černouhelnými těžaři je značně napjatá. Firmy kritizují největšího producenta energetického uhlí, společnost Kompania Weglowa, za to, že prodává uhlí pod výrobními náklady, aby získala hotovost a snížila objem suroviny na skládkách. To podle konkurentů ničí trh a ještě prohloubí špatnou situaci firem. Šéf východopolské soukromé společnosti Bogdanka Zbigniew Stopą uvedl, že se KW pokouší vytlačit konkurenci z trhu.
Šéf KW Krzysztof Sędzikowski tuto kritiku odmítá, podle něj všechny transakce probíhají na tržní bázi. Snížením objemu těžby navíc jeho firma údajně Bogdance vlastně pomáhá. Podle něj si Bogdanka musí zvyknout na tvrdou konkurenci na trhu. Sędzikowski uvedl, že firma nepřestane se svou snahou prodat uhlí ze skládek a v současnosti se pokouší hledat zákazníky v zahraničí, protože polský trh je v oblasti energetického uhlí přesycený. Tento krok doporučuje i dalším polským firmám.

07.05.2015: Bogdanka bude propouštět

Východopolská společnost Bogdanka, která byla privatizovaná v roce 2009 a byla dávána za vzor efektivity a ziskovosti v polském hornictví, oznámila, že na ni dopadá situace na černouhelném trhu a musí přijmout odpovídající opatření. Bogdanka oznámila za první čtvrtletí čistý zisk 220 milionů korun, což představuje meziroční propad na polovinu. Zároveň klesl objem těžby o 11 procent na 1,9 milionu tun.
Firma oznámila pro letošek plánované úspory ve výši 500 milionů korun, počet zaměstnanců by se měl snížit do konce roku o 350 ze současných 5700.
Společnost si stěžuje na nepřímou nedovolenou podporu státním těžařům (KW), kteří nastavili ceny hluboko pod výrobní náklady a deformují trh. Společnost KW to odmítá a tvrdí, že slevy v dodávkách odpovídaly tržním podmínkám a firma musí reagovat tak, aby zůstala konkurenceschopná.
Bodganka by měla představit komplexní plán transformace do konce června s cílem čelit „dramaticky se měnícímu trhu“.

23.04.2015: Polské hornictví se dívá do Indie

Polské fírrmy se poohlížejí po možnosti dodávat důlní technologie a podílet se na výstavbě uhelných dolů v Indii. Vidí v tom cestu, jak překonat problémy, s nimiž se potýká polské hornictví, zatímco místní firmy disponují potřebnými znalostmi a technologiemi.
Debatu otevřel na Evropském hospodářském kongresu v Katovicích vicepremiér a ministr hospodářství Janusz Piechociński. Prezident Indickopolské hospodářské komory J. J. Singh zmínil, že nedává logiku dovážet polské uhlí do Indie, protože se to vzhledem k přepravním nákladům nevyplatí. Smysl podle něj naopak dává transfer polských technologií, a především znalostí místních inženýrů.
Indie má čtvrté největší zásoby uhlí na světě, a přestože v zemi fungují také jaderné elektrárny, energetika bude i nadále závislá především na uhlí. Země chce během pěti let zdvojnásobit produkci z 500 milionů tun na miliardu tun uhlí ročně. K tomu bude potřebovat nejen koupit nové technologie, ale také získat potřebné znalosti při budování dolů. Ty by podle polských politiků a byznysmenů mohli poskytnout právě polské firmy a inženýři.

19.04.2015: Čína dováží méně uhlí

Dovoz uhlí do Číny se za první čtvrtletí letošního roku meziročně doslova zřítil o 42 procent na 49 milionů tun. Spolu se slabší poptávkou vyvolanou snížením dynamiky růstu čínského hospodářství jsou příčinou ekologická opatření, která zamezují dovozu uhlí s vyšším obsahem popelovin a síry do země, aby nedocházelo k dalšímu zhoršení již tak špatného ovzduší ve velkých průmyslových aglomeracích.
Tato skutečnost má samozřejmě dopad na ceny uhlí, které v důsledku slabší poptávky ze strany největšího světového konzumenta suroviny dále klesají. Elektrárny v důsledku ekologických opatření nakupují méně, průmyslové podniky omezily spotřebu kvůli zpomalení ekonomiky.
Čína se navíc snaží podporovat domácí těžaře proti dovozům především z Austrálie, Indonésie, Ruska nebo USA. I přesto minulý měsíc čínský energetický regulátor oznámil, že dovozy uhlí zůstanou pro zemi i nadále nutností a budou i v dalších letech relativně vysoké.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 17.05.2015 do 24.05.2015

Sekce ČLÁNKY
22.05.2015Dvacet minut za katrem
20.05.2015Dětský den OKD v Landek Parku se blíží
19.05.2015Ekmark: prodej AWT (bývalé OKD Dopravy) pozorně sledujeme

Sekce NOVINKY
24.05.2015Polské hledání investorů


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server