Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10539
známka: 1.58

Setkáni

Multimedia online přehrávač
Vypiš všechna media

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  
Novinky
29.01.2015: Polské uhlí na Ukrajinu?
Politici oznámili, že Ukrajina a Polsko se společně pokusí zmodernizovat ukrajinské černouhelné elektrárny, aby byly schopné spalovat polské uhlí. Země trpí nedostatkem suroviny, protože na východě země byla zastavena těžba ve více než 100 dolech z celkových 150. Provozy se totiž dostaly pod kontrolu proruských rebelů, nikoliv vlády.
Situace donutila Ukrajinu dovážet uhlí z JAR a Ruska, nicméně zásoby u některých elektráren a tepláren přesto nejsou dostatečné, aby zajistily dodávku v průběhu zimy. Někteří těžaři a obchodníci navíc nechtějí exportovat uhlí do země kvůli obavám ze špatné platební morálky.
Produkce uhlí na Ukrajině meziročně klesla o čtvrtinu – z 84 milionů tun v roce 2013 na 65 milionů tun uhlí v roce 2014.
Hlavní destinací pro polské uhlí je dlouhodobě Německo. V roce 2014 sem bylo z Polska dovezeno 2,3 milionu tun energetického uhlí, což je výrazně méně než v roce 2013, kdy dovoz činil 3,2 milionu. Polský uhelný trh zmítaný tvrdou krizí se snaží najít záchranu právě v exportu.

23.01.2015: Těžba v Německu skončí v roce 2018
Tři poslední hlubinné černouhelné doly v Německu – Prosper-Haniel, Auguste Victoria a Ibbenbüren – vytěžily vloni 7,8 milionu tun uhlí, stejně jako v předcházejícím roce. Domácí produkce tak pokrývá pouze 14 procent celkové spotřeby uhlí v Německu, která v roce 2014 dosáhla více než 56 milionů tun (o pět milionů tun méně než v předcházejícím roce). V energetice bylo spáleno 37 milionů tun uhlí, v ocelářství dosáhla spotřeba 18 milionů tun. Hlubinná těžba černého uhlí v Německu by měla skončit v roce 2018. Ještě na konci 50. let přitom v německém Porúří fungovalo 141 dolů, které ročně těžily 125 milionů tun uhlí a zaměstnávaly téměř půl milionu lidí. Země nadále zůstává světovou jedničkou v těžbě hnědého uhlí, kterého v roce 2013 vyprodukovala 183 milionů tun. Hnědé uhlí loni poprvé nebylo největším zdrojem energie, když ho těsně s 26% podílem přeskočily obnovitelné zdroje.

05.12.2014: Nedostatek uhlí straší Ukrajinu
Spíše nedostatek uhlí než plynu před blížící se zimou může připravit těžké chvíle Ukrajincům. Ještě donedávna byla země s těžbou přes 60 milionů tun ročně soběstačná. Nicméně konfl ikt na východě země vedl k tomu, že v Doněcké a Luhanské oblasti jako centru černouhelného průmyslu byla zastavena těžba v 66 dolech, produkce běží pouze v šedesáti provozech. Podle odhadů potřebuje země do října dovézt mezi jedním a dvěma miliony tun uhlí. Ukrajina vyrábí z uhlí 40 % své elektřiny, zbytek připadá na jádro (45 %), plyn (10 %) a vodu (5 %).
Podle politiků je nutné pro to, aby lidé v zimě na Ukrajině nemrzli, domluvit dovoz uhlí z Austrálie, JAR nebo Vietnamu. Země je ale jako obchodní partner pro obchodníky s uhlím nedůvěryhodná kvůli špatné platební morálce. Zásadním problémem je také to, že dovoz uhlí do země pozastavilo Rusko.

01.12.2014: Australané omezují těžbu
Těžební gigant Glencore oznámil, že na přelomu roku zastaví na tři týdny těžbu ve všech svých dvaceti dolech v Austrálii, především v Queenslandu. Reaguje tak na slabou poptávku na trhu s energetickým uhlím a toto opatření má podle firmy zabránit tomu, aby musela přijímat ještě radikálnější kroky. Na trhu je podle společnosti přebytek uhlí, což tlačí dolů jeho ceny, které se za poslední tři roky u energetického uhlí zřítily na polovinu, ze 110–130 na 60 dolarů za tunu.
Firma sníží svojí roční těžbu o 5 milionů tun a věří, že ve středně- dobém horizontu dojde k nastolení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Zhruba 8000 zaměstnanců firmy bude nuceno čerpat dovolenou. Ti, kteří již nemají volných dnů dostatek, si budou muset přesunout dny dovolené z příštího roku.
Glencore v Austrálii v loňském roce vytěžil 80 milionů tun uhlí a zaměstnává 8600 lidí. Již v březnu firma oznámila, že kvůli nízkým cenám je nucena uzavřít hlubinný důl Ravensworth.

07.11.2014: Uhlí na skládkách v Polsku neubývá
V Polsku leží na skládkách u dolů, elektráren nebo exportních terminálů devět milionů tun energetického uhlí. Proti prvnímu čtvrtletí letošního roku tak došlo pouze ke slabému poklesu z 10 milionů tun zásob. Objem na skládkách souvisí s jeho nadprodukcí a těžbou uhlí nižší kvality, které marně hledá své zákazníky, slabou poptávkou ze strany energetiků a konkurencí zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.
Export uhlí zůstává nadále obtížný, protože náklady na těžbu ve Slezsku jsou vysoké a vývoz by znamenal prodávat surovinu pod výrobními náklady. Firmy mají také problém konkurovat levným dovozům především z Ruska, kde jsou místní šachty subvencovány státem.
Situace je lepší v případě koksovatelného uhlí, které firmy plánují vyvážet na Ukrajinu kvůli tamnímu konfliktu. Ten omezil produkci východoukrajinských dolů; zásoby suroviny v zemi se tenčí a brzy budou prakticky vyčerpány. Nicméně ceny uhlí v Evropě zůstávají nadále velice nízké.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 25.01.2015 do 01.02.2015

Sekce ČLÁNKY
31.01.2015V nitru Sněžky se ukrývá bývalý rudný důl
28.01.2015Čína chce snížit závislost na uhlí

Sekce KOMENTÁŘE
01.02.2015Re: Začátek
01.02.2015Začátek

Sekce NOVINKY
29.01.2015Polské uhlí na Ukrajinu?


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server