Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 9906
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač

Multimedia online přehrávač
Vypiš všechna media

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci

Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
Novinky
10.04.2014: ŠACHŤÁK BYL „KORYTÁŘSKÝ“
Jeden z posledních šachťáků „báňské“ připravující zdejší fuxy a fuxice na 25. duben, kdy skokem přes kůži vstoupí v Mostě do cechu hornického, nesl v noře Modrá sova v Porubě přívlastek „korytářský“. To proto, že se v prezidiální tablici usadil děkan Hornicko-geologické fakulty Vojtech Dirner, proděkani Hana Staňková i Zdeněk Diviš a Pavel Černota alias Bělota coby předseda akademického senátu.
Vše pak měl pod palcem profesor Pavel Prokop v roli SVNP se svými adláty Otou Krajníkem a Jindřichem Látem. Od smrdutých fuxů posílených pivní mastí roznášenou Pivním Policistou řečeným Sob zazněly švefly „Jak jsem psal anotaci na bakalářskou práci“ či „Zemský povrch je mi malý“. Karmíny a sborové „Zdař Bůh!“ pak ukázaly, že smrdutci z VŠB-TUO začínají být na 125. skok přes kůži dostatečně připraveni.

04.04.2014: CENY DRTÍ AUSTRALSKÉ TĚŽAŘE
Světový černouhelný gigant, společnost Glencore Xstrata, oznámil, že zastaví těžbu ve svém australském dole Ravensworth kvůli nízkým cenám a slabé poptávce. Tento krok potvrzuje špatnou situaci, v níž se nacházejí australské provozy fi rem AngloAmerican, BHP a Rio Tinto, které byly v uplynulých měsících nuceny zavírat své doly, omezovat investice a propouštět zaměstnance.
Kombinace nízkých cen, vysokých nákladů na těžbu, geologických podmínek a silného australského dolaru byla příčinou toho, že důl Ravensworth s roční produkcí 2,1 milionu tun koksovatelného uhlí bude postupně utlumen. O práci tak přijde 130 zdejších zaměstnanců. Za poslední rok a půl ztratilo místo v uhelné pánvi v Hunter Valley 1500 horníků. Například společnost BHP nedávno oznámila, že propustí 230 lidí ve svém dole Saraji v Queenslandu, aby snížila výrobní náklady a udržela důl životaschopný.

20.03.2014: CENY DÁLE PADAJÍ
PEKING – Ceny nejkvalitnějšího koksovatelného uhlí, které prodávají australští těžaři ocelárnám v Číně a Japonsku a které určují světovou úroveň cen, narazily na začátku minulého týdne na sedmileté minimum – 113 dolarů za tunu.
Čínští obchodníci považují rychlý pokles cen za bezprecedentní a podle nich je určován především odhady budoucí poptávky, která pravděpodobně neporoste. Někteří oceláři v Japonsku navíc s uzavíráním kontraktů na dodávky uhlí nespěchají, protože očekávají další pokles cen.
Nízké ceny uhlí trápí také těžaře v USA. Ti očekávají, že vývoz v následujících letech poklesne z rekordních 126 milionů tun v roce 2012, protože již v roce 2013 se snížil na 118 milionů tun.

13.03.2014: Valná hromada svaté Barborky schválila změny stanov a program činnosti na další rok
S novým názvem a novu adresou, avšak se „starými“ prioritami vstupuje do jubilejního 10. roku své činnosti Občanské sdružení svatá Barbora Ostrava, nyní Spolek svatá Barbora Karviná. Změny stanov vynucené nástupem platnosti nového občanského zákoníku a změnou sídla OKD schválila v pátek 6. března ve společenském zařízení Barborka u lokality ČSA Závodu Důl Karviná Valná hromada OSSB. I valnou hromadu jako nejvyšší orgán spolku nahradí do budoucna Členská schůze SSB.

06.03.2014: TĚŽBA V USA REKORDNĚ NÍZKO
Černouhelné společnosti v USA vytěžily v roce 2013 nejméně uhlí za posledních dvacet let a celkový objem produkce klesl poprvé pod jednu miliardu tun na 996 milionů. Za poslední dva roky klesla těžba zhruba o 100 milionů tun, což bylo dáno problémy těžařů v Apalačských horách a uhelných oblastech na západě země. Proti tomu fi rmy v centrální části USA zvyšovaly produkci díky nízkým nákladům na těžbu, které jim umožnily dobývat uhlí se ziskem i při nízkých cenách a exportovat ho do zámoří.
Vývoz uhlí z USA se v roce 2013 snížil proti rekordní úrovni z předchozího roku o 8 milionů tun a podle předpokladů by měl klesat i v dalších letech v důsledku slabší poptávky v Asii a Evropě. Americké exportéry navíc sráží vývozci ze zemí s nižšími cenami.
Kdo má svátek
Aktualizace


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server