Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2016
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 11605
známka: 1.55

Multimedia online přehrávač
Vypiš všechna media

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci

Vyhledat text

Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
Novinky
28.04.2016: Ceny uhlí rostou

Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě tento měsíc výrazně oživují a z minim z poloviny února získaly už 25 procent. Po šesti letech nepřetržitého cenového propadu by to podle některých analytiků mohlo znamenat konec nejhoršího období a začátek růstového trendu, napsala agentura Bloomberg.
Jednoletý termínový kontrakt na černé uhlí s dodáním do Amsterodamu, Rotterdamu nebo Antverp zdražoval osmý den po sobě, což byla jeho nejdelší růstová série od června 2008. Nynější cena mírně nad 45 dolary za tunu je však stále asi 80 procent pod maximem z roku 2008.
Osmidenní vzestup naznačuje, že uhlí může mít nejhorší za sebou, uvedla poradenská firma Nena se sídlem v Oslu. „Nedávné zisky se dají udržet, protože se už dosáhlo dna,“ řekla agentuře Bloomberg analytička firmy Diana Bacilaová. Podle ní se ale dá čekat, že na trh se díky růstu cen začnou vracet producenti, takže cena v dohledné době zřejmě nepřekročí úroveň 60 dolarů za tunu. Zdroj: Echo24

14.04.2016: Těžba vzrostla, ceny uhlí klesly

Společnost NWR, mateřská firma OKD, vytěžila v 1. čtvrtletí letošního roku 1,873 milionu tun uhlí. To je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 95 tisíc tun více. Ve sledovaném období vzrostly také prodeje koksovatelného i energetického uhlí. Opět ale výrazně klesly ceny, za které se uhlí prodávalo. Koksovatelného uhlí NWR prodala v objemu 1,121 milionů tun. To je nárůst o zhruba 120 tisíc tun. Energetického uhlí bylo objemově prodáno méně – 805 tisíc tun. I přesto se jedná v porovnání s prvními třemi měsíci loňského roku o meziroční nárůst 240 tisíc tun. Zatímco na počátku roku 2015 se koksovatelné uhlí prodávalo za průměrných 90 eur za tunu, letos to bylo jenom 76 eur. V případě energetického uhlí se průměrná cena snížila z 56 eur na 47 eur za tunu.

07.04.2016: Soumrak nad devíti německými obcemi

Röcken, Bothfeld, Schwessnitz, Michlitz, Kölzen, Sössen, Gostau, Stösswitz, Ellerbach. Těchto devět malých obcí s patnácti sty obyvateli by mělo během patnácti let zmizet ze zemského povrchu, protože vláda německé spolkové země Sasko-Anhaltsko plánuje přes protesty ekologických organizací rozšířit těžbu hnědého uhlí na jejich území. Čeká se jenom na okamžik, kdy společnost Mibrag postaví novou elektrárnu u města Lützen, aby bylo uhlí kde pálit, a kdy požádá zemskou vládu o povolení povrchové těžby.
Bude následovat sedmi až desetiletý proces schvalování, v roce 2025 by se mohlo s těžbou začít a pokračovat v ní dalších 40 let. Je to nezbytné, protože kolem roku 2030 dojdou zásoby, které využívá Mibrag ve svých dolech Profen a Schleenhain. Z českého pohledu je zajímavý fakt, že podnik Mibrag získala před šesti lety s finanční podporou státní firmy ČEZ tuzemská společnost EPH. Zdroj: Týdeník Echo

19.03.2016: Největší americký těžař je před bankrotem

Těžařská společnost Peabody Energy, která je největším producentem uhlí v USA, by kvůli nedostatku peněz na financování svých aktivit mohla vyhlásit bankrot. Firma ve středu uvedla, že musela odložit splátku úroků z dluhopisů splatných tento týden, píše agentura Reuters. Kvůli nízkým cenám uhlí má problémy i majitel české OKD.

17.03.2016: V Číně propustí téměř dva miliony zaměstnanců v sektoru uhlí a oceli

Tisíce horníků z uhelných dolů na severu Číny začaly stávkovat. Důvodem jsou několik měsíců nezaplacené mzdy a obavy, že vládní plány restrukturalizovat státní doly povedou k hromadnému propouštění.
Před několika dny Čína oznámila, že propustí téměř dva miliony zaměstnanců v sektoru uhlí a oceli. Na jejich přesun do jiných odvětví vytváří fond ve výši 100 miliard jüanů (zhruba 375 miliard korun).
V uhelném sektoru přijde o práci zhruba 1,3 milionu pracovníků, dalších 500 tisíc potom v ocelářském průmyslu. Časový rámec pro jejich propouštění zatím nebyl stanoven. „Jedná se o přesídlení celkového počtu 1,8 milionu pracovníků. Tento úkol bude velmi obtížný, zvládneme ho,“ řekl Yin Weimin, ministr pro lidské zdroje a sociální zabezpečení.
Peking již dříve potvrdil, že hodlá v průběhu roku 2016 uzavřít více než tisíc uhelných dolů s celkovou kapacitou těžby 60 milionů tun ročně. Tento postup je součástí širšího plánu vlády na řešení převisu nabídky nad poptávkou uhlí, což oslabuje ceny v těžebním sektoru. Celkem chce Čína snížit produkci uhlí o 500 milionů tun během následujících tří až pěti let.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 27.04.2016 do 04.05.2016

Sekce ČLÁNKY
02.05.2016OSTRAVSKÝ DŮM ROKU PATŘÍ K DOLU HLUBINA
28.04.2016Dva razy za blbca

Sekce NOVINKY
28.04.2016Ceny uhlí rostou

Vítězslav Hettenberger
Český rozhlas Ostrava v relaci 
"Život na dlani"
(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.

 

Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server