Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10337
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač

Multimedia online přehrávač
Vypiš všechna media

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení PDF.
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Novinky
10.10.2014: V Polsku zastavují výplatu deputátů
Největší evropský producent koksovatelného uhlí, polská společnost JSW, minulý týden oznámila, že bude následovat Kompanii Weglowu a zvažuje zrušení deputátů pro bývalé horníky. Podle šéfa firmy Jaroslawa Zagórowského jde pro fi rmu o velké náklady, které ročně činí 65 milionů zlotých (400 milionů korun). Firma si pro výplatu těchto dávek musela vytvořit rezervu 1,2 miliardy zlotých (7 miliard korun). V případě, že by dávky nemusela JSW v příštím roce vyplácet, uvolnily by se jí tyto prostředky pro investiční projekty.
Kompania Weglowa oznámila, že jedná spolu s dalšími uhelnými společnostmi o možnosti, že by dávky hornickým důchodcům vyplácel stát. Podle odborářů se stát, který těžařské firmy vlastní, musí rozhodnout, zda chce, aby uhelné společnosti fungovaly jako normální obchodní subjekty, nebo mají také plnit určité sociální povinnosti.

18.09.2014: Čína omezuje dovoz uhlí
Dovoz energetického uhlí do Číny by měl do roku 2018 klesnout o polovinu proti plánovaným 140 milionům tun v letošním roce. Čína byla nedávno dokonce sesazena z pozice největšího světového importéra uhlí Indií. Podle analytiků je v současnosti v Číně více uhlí, než místní energetika potřebuje. To je dáno především rozvojovými projekty místních těžařů, kteří přizpůsobili své plány očekávání desetiprocentního růstu poptávky. Ta nakonec ročně vzrostla pouze o pět procent.
Pokles dovozu bude dán také domácí politikou, která chce podporovat místní těžaře a omezit dovoz, například znevýhodněním importu uhlí nižší kvality s vyšším obsahem prachu a síry uvalením speciální tříprocentní daně. To bude mít dopad především na australské těžaře, kteří v roce 2013 dovezli do země 54 milionů tun energetického uhlí.
Ačkoliv Čína dováží pouze tři procenta své spotřeby energetického uhlí, její význam pro tvorbu cen je zásadní. Dovozy do Číny totiž tvoří 16 procent světového obchodu s energetickým uhlím po moři.

04.09.2014: Polské uhlí na Ukrajinu?
Ukrajina byla doposud s roční těžbou 60–70 milionů tun černého uhlí po Polsku druhým největším evropským producentem této suroviny. Konfl ikt a boje na východě země tuto situaci ale výrazně změnily. Některé doly svou produkci zastavily, jiné ji výrazně omezily. Proto se na východ od své hranice poohlížejí polští těžaři, kteří se potýkají s nízkou poptávkou ze strany energetických společností ve své zemi.
„Pozorujeme zvýšený zájem o polské uhlí ze strany ukrajinských společností,“ říká Marzena Mrozik, mluvčí polského obchodníka s uhlím, společnosti Węglokoks. Jeho fi rma prodává především uhlí státních fi rem Kompania Węglowa a Katowicki Holding Węglowy. Také další hráči na trhu analyzují možnosti na ukrajinském trhu.

29.08.2014: BUDOU V POLSKU ZAVÍRAT DOLY?
Polský ministr hospodářství Janusz Piechociński na tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že reforma polského černouhelného hornictví nemůže proběhnout bez toho, aniž by došlo k zavření nerentabilních dolů. Podle něj není možné donekonečna těžit v dolech, které generují ztráty. Jestli nedojde k poklesu vysokých nákladů na těžbu ve slezských dolech, vytlačí z trhu tyto provozy východopolská Bogdanka, která je schopna v lublinském regionu těžit uhlí efektivněji a s nižšími náklady. Firmy zároveň musí bojovat s dovozy z Ruska a Austrálie.
Podle Piechocińského musí polští horníci pochopit, že firmy ve světě jsou schopny těžit uhlí levněji než v Polsku. Na začátku června leželo v Polsku na skládkách 8 milionů tun neprodaného uhlí, a to i přesto, že některé firmy omezovaly produkci. Sektor navíc vykázal ztrátu 631 milionů zlotých (přes 4 miliardy korun).

11.08.2014: Setkání hornických měst a obcí

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 17.10.2014 do 24.10.2014

Sekce ČLÁNKY
22.10.2014Když chlop smrdí
19.10.2014VŠB-TU Ostrava přivítala na čtyři tisíce svých absolventů


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server