Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10450
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač
BLAHOPŘÁNÍ K ŽIVOTNÍMU JUBILEU

Ing. Petr Rojíček

Dne 21.prosince 2014 se dožívá 70-ti let současný předseda Klubu přátel hornického muzea v Ostravě.

Narodil se v Ostravě a v roce 1963 maturoval na Střední průmyslové škole ve Vítkovicích. V roce 1969 ukončil studium na Strojní fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě v oboru strojní zařízení dolů a hutí a v roce 1978 v oboru hlubinné dobývání ložisek na Hornicko-geologické fakultě téže vysoké školy.

Rojiček

V roce 1976 nastoupil na konkurz do státního Vědecko-výzkumného uhelného ústavu v Ostravě-Radvanicích, kde byl brzy jmenován do funkce vedoucího pracoviště Dobývání. V té setrval až do roku 1994, kdy s útlumem hornictví přechází do soukromé firmy a v roce 2003 ze zdravotních důvodů do předčasného důchodu.

V roce 2006 přichází do Klubu přátel hornického muzea v Ostravě a již zde zakotví. V září 2008 byl kooptován do výboru Klubu a v prosinci téhož roku zvolen jeho místopředsedou. Tuto funkci pak vykonával až do roku 2013 současně s funkcí člena redakční rady vydávaného Hornického zpravodaje. V květnu 2013 byl na výroční plenární schůzi zvolen předsedou Klubu. Tuto funkci velmi úspěšně vykonává dodnes.

Milý Petře,
blahopřejeme Ti k těmto slavným narozeninám a přejeme Ti mnoho dalších úspěchů jak při výkonu náročné funkce předsedy hornického Klubu, který patří k největším v ČR, tak k průvodcovské činnosti v rámci Dolní oblasti Vítkovice, kterou současně vykonáváš. Zůstaň i nadále takovým, jaký jsi: Přímý, pracovitý a odpovědný v práci i v osobním životě a zároveň pro nás dobrý kamarád.

V zastoupení všech členů přeje

výbor Klubu přátel hornického muzea v Ostravě
a redakční rada Hornického zpravodaje

Multimedia online přehrávač
Vypiš všechna media

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Novinky
05.12.2014: Nedostatek uhlí straší Ukrajinu
Spíše nedostatek uhlí než plynu před blížící se zimou může připravit těžké chvíle Ukrajincům. Ještě donedávna byla země s těžbou přes 60 milionů tun ročně soběstačná. Nicméně konfl ikt na východě země vedl k tomu, že v Doněcké a Luhanské oblasti jako centru černouhelného průmyslu byla zastavena těžba v 66 dolech, produkce běží pouze v šedesáti provozech. Podle odhadů potřebuje země do října dovézt mezi jedním a dvěma miliony tun uhlí. Ukrajina vyrábí z uhlí 40 % své elektřiny, zbytek připadá na jádro (45 %), plyn (10 %) a vodu (5 %).
Podle politiků je nutné pro to, aby lidé v zimě na Ukrajině nemrzli, domluvit dovoz uhlí z Austrálie, JAR nebo Vietnamu. Země je ale jako obchodní partner pro obchodníky s uhlím nedůvěryhodná kvůli špatné platební morálce. Zásadním problémem je také to, že dovoz uhlí do země pozastavilo Rusko.

01.12.2014: Australané omezují těžbu
Těžební gigant Glencore oznámil, že na přelomu roku zastaví na tři týdny těžbu ve všech svých dvaceti dolech v Austrálii, především v Queenslandu. Reaguje tak na slabou poptávku na trhu s energetickým uhlím a toto opatření má podle firmy zabránit tomu, aby musela přijímat ještě radikálnější kroky. Na trhu je podle společnosti přebytek uhlí, což tlačí dolů jeho ceny, které se za poslední tři roky u energetického uhlí zřítily na polovinu, ze 110–130 na 60 dolarů za tunu.
Firma sníží svojí roční těžbu o 5 milionů tun a věří, že ve středně- dobém horizontu dojde k nastolení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Zhruba 8000 zaměstnanců firmy bude nuceno čerpat dovolenou. Ti, kteří již nemají volných dnů dostatek, si budou muset přesunout dny dovolené z příštího roku.
Glencore v Austrálii v loňském roce vytěžil 80 milionů tun uhlí a zaměstnává 8600 lidí. Již v březnu firma oznámila, že kvůli nízkým cenám je nucena uzavřít hlubinný důl Ravensworth.

07.11.2014: Uhlí na skládkách v Polsku neubývá
V Polsku leží na skládkách u dolů, elektráren nebo exportních terminálů devět milionů tun energetického uhlí. Proti prvnímu čtvrtletí letošního roku tak došlo pouze ke slabému poklesu z 10 milionů tun zásob. Objem na skládkách souvisí s jeho nadprodukcí a těžbou uhlí nižší kvality, které marně hledá své zákazníky, slabou poptávkou ze strany energetiků a konkurencí zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.
Export uhlí zůstává nadále obtížný, protože náklady na těžbu ve Slezsku jsou vysoké a vývoz by znamenal prodávat surovinu pod výrobními náklady. Firmy mají také problém konkurovat levným dovozům především z Ruska, kde jsou místní šachty subvencovány státem.
Situace je lepší v případě koksovatelného uhlí, které firmy plánují vyvážet na Ukrajinu kvůli tamnímu konfliktu. Ten omezil produkci východoukrajinských dolů; zásoby suroviny v zemi se tenčí a brzy budou prakticky vyčerpány. Nicméně ceny uhlí v Evropě zůstávají nadále velice nízké.

26.10.2014: Polské uhlí na Ukrajinu?
Polské společnosti se zároveň s blížící zimou poohlížejí po možnosti exportovat uhlí na Ukrajinu, kde došlo na východě země kvůli nestabilitě a ozbrojeným konfliktům k výraznému omezení těžby. Šéf východopolské Bogdanky Grzegorz Gawronski oznámil, že jeho společnost analyzuje možnosti vývozu na Ukrajinu a tuto možnost v budoucnu nevylučuje. Zástupci státního uhelného exportéra, společnosti Weglokoks, zase oznámili, že v následujících dnech plánují poslat na Ukrajinu první uhlí, nicméně prozatím v malých objemech, protože požadavky ukrajinských zákazníků se většinou týkají uhlí, které není v Polsku k dispozici. Analytici tvrdí, že jakákoliv dodávka polského uhlí na Ukrajinu pomůže polským společnostem snížit vysoké zásoby na skládkách.

10.10.2014: V Polsku zastavují výplatu deputátů
Největší evropský producent koksovatelného uhlí, polská společnost JSW, minulý týden oznámila, že bude následovat Kompanii Weglowu a zvažuje zrušení deputátů pro bývalé horníky. Podle šéfa firmy Jaroslawa Zagórowského jde pro fi rmu o velké náklady, které ročně činí 65 milionů zlotých (400 milionů korun). Firma si pro výplatu těchto dávek musela vytvořit rezervu 1,2 miliardy zlotých (7 miliard korun). V případě, že by dávky nemusela JSW v příštím roce vyplácet, uvolnily by se jí tyto prostředky pro investiční projekty.
Kompania Weglowa oznámila, že jedná spolu s dalšími uhelnými společnostmi o možnosti, že by dávky hornickým důchodcům vyplácel stát. Podle odborářů se stát, který těžařské firmy vlastní, musí rozhodnout, zda chce, aby uhelné společnosti fungovaly jako normální obchodní subjekty, nebo mají také plnit určité sociální povinnosti.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.12.2014 do 21.12.2014

Sekce ČLÁNKY
19.12.2014Lidé uctili patronku a ochránkyni horníků sv. Barboru
16.12.2014Na co su saňki?

Sekce KOMENTÁŘE
16.12.2014Re: Dotaz na dostupnost knihy
15.12.2014Dotaz na dostupnost knihy


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server