Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2015
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 11115
známka: 1.58

Multimedia online

 • Vítězslav Hettenberger
 • Přehraj
  Vítězslav Hettenberger Český rozhlas Ostrava v relaci "Život na dlani"
 • Hornické muzeum v Havířově
 • Přehraj
  Historie psaná uhlím
 • Den horníků v Petřvaldě 2012
 • Přehraj
  Den horníků v Petřvaldě
 • Oslavy svátku sv. Barbory
 • Přehraj
  Jako každoročně i v roce 2012 se konaly v Landek parku v kompresorovně dolu Anselm
 • Přednáška o technologických novinkách v OKD měla úspěch
 • Přehraj
  Bývalí horníci se stále aktivně zajímají o současné dění v našem černouhelném revíru

  Větší rozměr filmu

 • Jak v Ostravě pochovali uhlí
 • Přehraj
  Ostrava archiv 1967 1996 Jak v Ostravě pochovali uhlí Převzato z YOUTUBE autor pan. Vrána
 • Plenární schůze KPHMO 2012
 • Přehraj
  Plenární schůze KPHMO v roce 2012
 • Výroční členská schůze SHHS
 • Přehraj
  Valná hromada Hornických a hutnických spolků v Landek parku v Harendě.
 • Naučná stezka na Landeku
 • Přehraj
  KPHMO upravil naučnou stezku na kopci Landeku
 • Znovu otevření důlní expozice
 • Přehraj
  Landek park - důlní expozice

  |0-10| - Další - Celkem: 37

  Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
  Čtenář

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  
  Novinky
  02.10.2015: Fiasko záchrany Kompanii Węglowej

  Polský ministr odpovědný za hornictví oznámil odborům, že záchranný program největšího producenta energetického uhlí v Polsku, k němuž se vláda zavázala 17. ledna 2015, nebude realizován. Nevznikne tedy tzv. Nowa Kompania Węglowa.
  V prohlášení polských odborářů se mj. praví, že důsledkem těchto rozhodnutí může být nekontrolovaný proces bankrotu mnoha firem a stejně tak masivní exploze sociálních nepokojů. Zaměstnanci čekají na písemný závazek o dalším fungování Kompanie Węglowej s přihlédnutím k záruce pracovních míst a zaměstnaneckých výhod a platů. Všechny negativní účinky rozhodnutí, které byly předloženy, půjdou na vrub zástupců vlády Polské republiky, která byla garantem realizace záchranného programu Kompanie Węglowej SA.
  O dalších krocích rozhodnou Meziodborový stávkový a protestní výbor a zástupci odborů v tomto týdnu.

  17.09.2015: Neštěstí u sousedů

  Na Dole Bielszowice v městě Ruda Śląska došlo v sobotu 12. září ve 4.40 k nehodě, v jejímž důsledku přišel o život dvaatřicetiletý horník. Nešťastná událost se stala v hloubce 840 metrů ve sloji 507.
  „Během přepravy části kombajnu pomocí závěsné dráhy došlo k odtržení jedné z částí dopravního systému, která horníka zranila v oblasti hrudního koše. Ihned bylo zahájeno oživování a muž byl převezen k jámě. Přes veškerou snahu se ale nepodařilo jeho život zachránit. Přivolaný lékař mohl pouze konstatovat, že smrt nastala v 5.34,“ uvedl Tomasz Głogowski, tiskový mluvčí Kompanii Węglowej, které těžební závod patří. Jak dále dodal, smrtelný úraz 32letého muže, který na šachtě pracoval od roku 2007, je v pořadí 13. letošní smrtelnou nehodou v polském těžařském odvětví, sedmou v černouhelném hornictví.
  Příčiny a okolnosti neštěstí nyní vyšetřuje komise Obvodního báňského úřadu v Glivicích.

  15.09.2015: JSW v hluboké ztrátě

  Největší evropský producent koksovatelného uhlí, společnost Jastrzębska Spółka Węglowa, vykázal za první pololetí letošního roku ztrátu 4,3 miliardy korun. To je v porovnání se stejným obdobím roku 2014 téměř dvojnásobný nárůst. Analytici předpokládali nižší ztrátu okolo 3 miliard, nicméně firma vytvořila opravné položky ve výši zhruba 1,3 miliardy korun. Společnost zároveň potvrdila, že jí hrozí riziko nedostatku hotovosti v případě, že držitelé dluhopisů využijí svého práva a budou žádat předčasné splacení některých cenných papírů. V důsledku toho může mít JSW problémy plnit své závazky.
  V prvním pololetí firma vytěžila 7,7 milionu tun uhlí, celoroční plán počítá s těžbou 16,4 milionu tun. Nárůst proti loňskému roku je dán tím, že JSW koupila od KW důl Knurów-Szczygłowice. Tato transakce financovaná externími zdroji je kromě navýšení produkce také jedním z důvodů problémů firmy s hotovostí.
  Firmě se meziročně podařilo snížit náklady o 16 % na 306 zlotých na tunu.

  31.08.2015: Banka tlačí těžaře ke splátkám

  Jediný privátní držitel dluhopisů největšího evropského producenta koksovatelného uhlí, společnosti JSW, ING Bank Slaski, tlačí těžařskou fi rmu k tomu, aby v blízké době splatila část dluhu. Informoval o tom Puls Biznesu. Černouhelná společnost bojující s nízkými cenami uhlí a rostoucími náklady požádala minulý měsíc držitele dluhopisů, aby posunuli splátky do konce října. Minulý rok JSW vydala dluhopisy za 700 milionů zlotých (5 miliard korun) a 164 milionů dolarů, jimiž fi nancovala koupi dolu Knurow-Szczyglowice od státního gigantu, společnosti Kompania Weglowa. Ta balancuje na hraně přežití. Držitelé dluhopisů mají nárok žádat jejich proplacení v případě, že se fi rmě nepodaří umístit dluhopisy na zahraničních trzích. To se v důsledku špatné situace na trhu stalo.
  JSW snížila náklady na řízení likvidity, nicméně není schopná splatit předčasně své závazky.

  06.08.2015: Boj o přežití KW

  Polští politici hledají cesty, jak odvrátit kolaps největší černouhelné společnosti v Evropě Kompanie Weglowe. Snaží se přesvědčit státem kontrolované energetické firmy PGE, Energa a producenta a distributora plynu PgNiG ke koupi akcií společnosti Nowa KW, do níž bude převedeno 11 dolů současné černouhelné firmy. Zbylé doly budou převedeny do státní Společnosti restrukturalizace dolů, o koupi dolu Brzeszcze uvažuje energetická společnost Tauron. Podle informací polských médií byly nabídky těchto firem prozatím příliš nízké na to, aby zajistily pro KW dostatečnou likviditu. Podle odhadů firma potřebuje zhruba 1,5 miliardy zlotých, které by od investorů a státu směřovaly do speciálně vytvořeného fondu. Představitelé KW deklarovali, že nová struktura by měla být vytvořena do konce srpna, protože v září by firma mohla čelit nedostatku likvidity pro pokračování těžby.
  Politici vyvíjejí úsilí, aby KW přežila, také proto, že se blíží říjnové parlamentní volby a firma zaměstnávající stále více než 50 tisíc lidí představuje velký voličský potenciál. Stát by rád poskytl do zmiňovaného fondu veřejné prostředky, nicméně je omezován evropskými pravidly o možnostech veřejné podpory černouhelnému průmyslu.
  Kdo má svátek
  Aktualizace
  Aktualizované sekce od 29.09.2015 do 06.10.2015

  Sekce ČLÁNKY
  05.10.201520 let hornického spolku v Plané
  01.10.2015Rekultivace jižního plata odvalu Heřmanice

  Sekce NOVINKY
  02.10.2015Fiasko záchrany Kompanii Węglowej

  Vítězslav Hettenberger
  Český rozhlas Ostrava v relaci 
  "Život na dlani"
  (Pro přehrání klikni)

  Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.

   

  Jsem rád, že
  Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
  Kforum
  08.07. vzpomínka na mého ...
  DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

  26.08. Důl Hlubina
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

  16.05. Důl Hlubina
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

  07.05. Naučná stezka kole ...
  Originál vložil J.Minka

  Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


  07.05. Naučná stezka kole ...
  Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

  01.12. Důlní neštěstí
  Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

  Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server