Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2015
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10867
známka: 1.58

Multimedia online

 • Hornické muzeum v Havířově
 • Přehraj
  Historie psaná uhlím
 • Den horníků v Petřvaldě 2012
 • Přehraj
  Den horníků v Petřvaldě
 • Oslavy svátku sv. Barbory
 • Přehraj
  Jako každoročně i v roce 2012 se konaly v Landek parku v kompresorovně dolu Anselm
 • Přednáška o technologických novinkách v OKD měla úspěch
 • Přehraj
  Bývalí horníci se stále aktivně zajímají o současné dění v našem černouhelném revíru

  Větší rozměr filmu

 • Jak v Ostravě pochovali uhlí
 • Přehraj
  Ostrava archiv 1967 1996 Jak v Ostravě pochovali uhlí Převzato z YOUTUBE autor pan. Vrána
 • Plenární schůze KPHMO 2012
 • Přehraj
  Plenární schůze KPHMO v roce 2012
 • Výroční členská schůze SHHS
 • Přehraj
  Valná hromada Hornických a hutnických spolků v Landek parku v Harendě.
 • Naučná stezka na Landeku
 • Přehraj
  KPHMO upravil naučnou stezku na kopci Landeku
 • Znovu otevření důlní expozice
 • Přehraj
  Landek park - důlní expozice
 • Svěcení hornického praporu KPHMO
 • Přehraj
  11. září 2011 v 10 hodin u příležitosti Mše svaté k narození Panny Marie a orlovské pouti byl požehnán Hornický prapor Klubu přátel hornického muzea v Ostravě.

  |0-10| - Další - Celkem: 36

  Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
  Čtenář

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

  Kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   
  Novinky
  25.06.2015: KW potřebuje 1,6 miliardy

  KW v současnosti hledá investory, kteří by vstoupili do vznikajícího subjektu Nowa Kompania Weglowa. Do ní bude přesunuto 11 dolů KW, zbylé čtyři budou převedeny do státní Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Připravovaná firma bude pro přežití do konce příštího roku vyžadovat od partnerů kapitál ve výši 10,5 miliardy korun. Ustavena by měla být na přelomu července a srpna.
  Šéf KW Krzysztof Sędzikowski prezentoval první úspěchy probíhající záchrany firmy. Náklady na vytěženou tunu by měly klesnout z 295 zlotých v roce 2014 o čtvrtinu na 226 zlotých v letošním červnu. „To je výrazný posun. Vzhledem k těmto skutečnostem vidím návrat k dlouhodobé ziskovosti v roce 2017 jako realistický,“ říká Sędzikowski.
  Firma se snaží snižovat náklady vyšší těžbou kvalitnějšího uhlí, které je možné prodávat za vyšší ceny, a naopak eliminací těžby ve ztrátových porubech. Podařilo se také snížit objem uhlí na skládkách na 4,3 miliony tun, na konci roku 2015 šlo o 5,5 milionu tun. Konkurence kritizuje KW, že firma likviduje trh tím, že prodává uhlí pod cenou.
  KW se zároveň snaží o navýšení exportu. V loňském roce společnost vyvezla 4 miliony tun, v letošním roce by mělo jít o 5 milionů, nejambicióznější scénář hovoří o 6 milionech tun. Právě hledání zahraničních trhů by mohlo být podle Sędzikowského cestou, jak snížit nadvýrobu uhlí v Polsku, kde je ho většina prodávána se ztrátou. Polské těžaře navíc trápí levné dovozy energetického uhlí například z Ruska.

  20.06.2015: Polské hornictví zvyšuje ztráty

  Situace v polském hornictví se zhoršuje. Sektor vykázal za první čtyři měsíce letošního roku čistou ztrátu 5,3 miliardy korun proti 3 miliardám za stejné období v loňském roce. Celková ztráta pro letošní rok je odhadována na zhruba 10 miliard korun.
  Situace v hornictví a skandální odposlechy, které unikly, ohledně toho, jaké jsou příčiny krizového stavu tohoto sektoru v Polsku a jaká navrhují kompetentní osoby jeho řešení, byly jednou z příčin demise náměstka ministra hospodářství odpovědného za hornictví Tomasze Tomczykiewicze. Bývalá vicepremiérka Elżbieta Bieńkowska v rozhovorech s šéfem polského antikorupčního úřadu z června loňského roku popisuje, že situace se dlouhodobě neřešila a řada lidí z ní pouze profi tovala. Žádný komplexní návrh řešení krizové situace podle ní neexistuje.

  12.06.2015: ArcelorMittal omezuje dodávky z JSW

  Společnost ArcelorMittal v Polsku oznámila, že pro své dvě koksovny odebere letos o 300 tisíc tun uhlí méně od největšího evropského producenta Jastrzębska Spółka Węglowa, než plánovala. Příčinou je především zimní desetidenní stávka v těžařské firmě, která oceláře donutila hledat dodávky jinde.
  Dodávky z JSW představují polovinu potřebného uhlí pro koksovny v Krakowě a Zdzieszowicích, nicméně kvůli únorové stávce nebyli těžaři schopni plnit své závazky. Oceláři museli tento problém řešit dodávkami z Austrálie a USA.
  Šéf koksárenské produkce ArcelorMittalu Czeslaw Sikorski zároveň řekl, že uhlí z JSW má proměnlivé kvalitativní vlastnosti a dodávky se někdy zpožďují. „Vlastnosti uhlí z JSW nám potom neumožňují vyrábět koks v požadované kvalitě. To je pro nás velice nepříjemné, protože naším úkolem je zajistit koks ve vysoké a stabilní kvalitě pro naše ocelárny,“ tvrdí Sikorski. Zároveň oznámil, že oceláři nemají v plánu další omezení dodávek polského uhlí, ale rozhodli se udržet objem uhlí dováženého ze zámoří nad milionem tun ročně ze spotřeby koksoven na úrovni 4,5 milionu tun. Podle něj je dovážené uhlí velice kvalitní a cena srovnatelná s polskými dodávkami.

  05.06.2015: Kazimierz-Juliusz vytěžil poslední uhlí

  Státní černouhelná společnost Katowicki Holding Weglowy oznámila, že převede svůj ztrátový důl Myslowice do státní Společnosti restrukturalizace dolů (SRD) v rámci úsporného programu, jehož cílem je snížení nákladů. Podmínky pro práci a garantované benefity zůstanou podle KHW horníkům zachovány. Důl musí projít restrukturalizací a SRD představí strategii jeho budoucího fungování do konce srpna.
  Další důl Kazimierz-Juliusz byl převeden pod SRD v listopadu, přičemž poslední květnový pátek z něj bylo vytěženo poslední uhlí. Většina zaměstnanců zůstane pracovat v KHW. Do konce roku 2016 budou probíhat práce na likvidaci dolu v podzemí, do konce roku 2018 by měla být zlikvidována infrastruktura na povrchu. Celkové náklady se odhadují na 2 miliardy korun.
  Další šachta jménem Boze Dary, která zaměstnává 1900 lidí, bude pod státní organizaci převedena do konce června.

  28.05.2015: Ukrajinské hornictví nad propastí

  Konflikt na východní Ukrajině má tvrdý dopad na černouhelný průmysl v zemi. Většina ze 145 činných dolů ležela právě v okolí Doněcku a Luhansku – tedy oblastech, které byly boji zasaženy nejvíce. Objem roční těžby tak klesl z 84 milionů tun v roce 2013 na zhruba 65 milionů v následujícím roce. Letos se očekává další pokles. Pouze 36 dolů zůstalo pod vládní kontrolou, naopak řada z nich nefunguje, případně se ocitla v rukou proruských aktivistů.
  Podle některých analytiků by mohly být symbolickým světlem na konci tunelu právě západní sankce ve vztahu k Rusku a nízké ceny ropy, které oslabují pozici Moskvy. Mluvčí Doněcké a Luhanské lidové republiky navíc v polovině května deklarovala ochotu zůstat součástí Ukrajiny v případě, že Kyjev zajistí širokou politickou a ekonomickou autonomii.
  Kdo má svátek


  Vítězslav Hettenberger

  Český rozhlas Ostrava v relaci
  "Život na dlani"

  (Pro přehrání klikni)

  Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
  Jsem rád, že
  Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
  Kforum
  08.07. vzpomínka na mého ...
  DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

  26.08. Důl Hlubina
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

  16.05. Důl Hlubina
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

  07.05. Naučná stezka kole ...
  Originál vložil J.Minka

  Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


  07.05. Naučná stezka kole ...
  Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

  01.12. Důlní neštěstí
  Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


  Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server