Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10452
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač
BLAHOPŘÁNÍ K ŽIVOTNÍMU JUBILEU

Ing. Petr Rojíček

Dne 21.prosince 2014 se dožívá 70-ti let současný předseda Klubu přátel hornického muzea v Ostravě.

Narodil se v Ostravě a v roce 1963 maturoval na Střední průmyslové škole ve Vítkovicích. V roce 1969 ukončil studium na Strojní fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě v oboru strojní zařízení dolů a hutí a v roce 1978 v oboru hlubinné dobývání ložisek na Hornicko-geologické fakultě téže vysoké školy.

Rojiček

V roce 1976 nastoupil na konkurz do státního Vědecko-výzkumného uhelného ústavu v Ostravě-Radvanicích, kde byl brzy jmenován do funkce vedoucího pracoviště Dobývání. V té setrval až do roku 1994, kdy s útlumem hornictví přechází do soukromé firmy a v roce 2003 ze zdravotních důvodů do předčasného důchodu.

V roce 2006 přichází do Klubu přátel hornického muzea v Ostravě a již zde zakotví. V září 2008 byl kooptován do výboru Klubu a v prosinci téhož roku zvolen jeho místopředsedou. Tuto funkci pak vykonával až do roku 2013 současně s funkcí člena redakční rady vydávaného Hornického zpravodaje. V květnu 2013 byl na výroční plenární schůzi zvolen předsedou Klubu. Tuto funkci velmi úspěšně vykonává dodnes.

Milý Petře,
blahopřejeme Ti k těmto slavným narozeninám a přejeme Ti mnoho dalších úspěchů jak při výkonu náročné funkce předsedy hornického Klubu, který patří k největším v ČR, tak k průvodcovské činnosti v rámci Dolní oblasti Vítkovice, kterou současně vykonáváš. Zůstaň i nadále takovým, jaký jsi: Přímý, pracovitý a odpovědný v práci i v osobním životě a zároveň pro nás dobrý kamarád.

V zastoupení všech členů přeje

výbor Klubu přátel hornického muzea v Ostravě
a redakční rada Hornického zpravodaje

Multimedia online

 • Hornické muzeum v Havířově
 • Přehraj
  Historie psaná uhlím
 • Den horníků v Petřvaldě 2012
 • Přehraj
  Den horníků v Petřvaldě
 • Oslavy svátku sv. Barbory
 • Přehraj
  Jako každoročně i v roce 2012 se konaly v Landek parku v kompresorovně dolu Anselm
 • Přednáška o technologických novinkách v OKD měla úspěch
 • Přehraj
  Bývalí horníci se stále aktivně zajímají o současné dění v našem černouhelném revíru

  Větší rozměr filmu

 • Jak v Ostravě pochovali uhlí
 • Přehraj
  Ostrava archiv 1967 1996 Jak v Ostravě pochovali uhlí Převzato z YOUTUBE autor pan. Vrána
 • Plenární schůze KPHMO 2012
 • Přehraj
  Plenární schůze KPHMO v roce 2012
 • Výroční členská schůze SHHS
 • Přehraj
  Valná hromada Hornických a hutnických spolků v Landek parku v Harendě.
 • Naučná stezka na Landeku
 • Přehraj
  KPHMO upravil naučnou stezku na kopci Landeku
 • Znovu otevření důlní expozice
 • Přehraj
  Landek park - důlní expozice
 • Svěcení hornického praporu KPHMO
 • Přehraj
  11. září 2011 v 10 hodin u příležitosti Mše svaté k narození Panny Marie a orlovské pouti byl požehnán Hornický prapor Klubu přátel hornického muzea v Ostravě.

  |0-10| - Další - Celkem: 36

  Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
  Čtenář

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     
  Novinky
  05.12.2014: Nedostatek uhlí straší Ukrajinu
  Spíše nedostatek uhlí než plynu před blížící se zimou může připravit těžké chvíle Ukrajincům. Ještě donedávna byla země s těžbou přes 60 milionů tun ročně soběstačná. Nicméně konfl ikt na východě země vedl k tomu, že v Doněcké a Luhanské oblasti jako centru černouhelného průmyslu byla zastavena těžba v 66 dolech, produkce běží pouze v šedesáti provozech. Podle odhadů potřebuje země do října dovézt mezi jedním a dvěma miliony tun uhlí. Ukrajina vyrábí z uhlí 40 % své elektřiny, zbytek připadá na jádro (45 %), plyn (10 %) a vodu (5 %).
  Podle politiků je nutné pro to, aby lidé v zimě na Ukrajině nemrzli, domluvit dovoz uhlí z Austrálie, JAR nebo Vietnamu. Země je ale jako obchodní partner pro obchodníky s uhlím nedůvěryhodná kvůli špatné platební morálce. Zásadním problémem je také to, že dovoz uhlí do země pozastavilo Rusko.

  01.12.2014: Australané omezují těžbu
  Těžební gigant Glencore oznámil, že na přelomu roku zastaví na tři týdny těžbu ve všech svých dvaceti dolech v Austrálii, především v Queenslandu. Reaguje tak na slabou poptávku na trhu s energetickým uhlím a toto opatření má podle firmy zabránit tomu, aby musela přijímat ještě radikálnější kroky. Na trhu je podle společnosti přebytek uhlí, což tlačí dolů jeho ceny, které se za poslední tři roky u energetického uhlí zřítily na polovinu, ze 110–130 na 60 dolarů za tunu.
  Firma sníží svojí roční těžbu o 5 milionů tun a věří, že ve středně- dobém horizontu dojde k nastolení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Zhruba 8000 zaměstnanců firmy bude nuceno čerpat dovolenou. Ti, kteří již nemají volných dnů dostatek, si budou muset přesunout dny dovolené z příštího roku.
  Glencore v Austrálii v loňském roce vytěžil 80 milionů tun uhlí a zaměstnává 8600 lidí. Již v březnu firma oznámila, že kvůli nízkým cenám je nucena uzavřít hlubinný důl Ravensworth.

  07.11.2014: Uhlí na skládkách v Polsku neubývá
  V Polsku leží na skládkách u dolů, elektráren nebo exportních terminálů devět milionů tun energetického uhlí. Proti prvnímu čtvrtletí letošního roku tak došlo pouze ke slabému poklesu z 10 milionů tun zásob. Objem na skládkách souvisí s jeho nadprodukcí a těžbou uhlí nižší kvality, které marně hledá své zákazníky, slabou poptávkou ze strany energetiků a konkurencí zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.
  Export uhlí zůstává nadále obtížný, protože náklady na těžbu ve Slezsku jsou vysoké a vývoz by znamenal prodávat surovinu pod výrobními náklady. Firmy mají také problém konkurovat levným dovozům především z Ruska, kde jsou místní šachty subvencovány státem.
  Situace je lepší v případě koksovatelného uhlí, které firmy plánují vyvážet na Ukrajinu kvůli tamnímu konfliktu. Ten omezil produkci východoukrajinských dolů; zásoby suroviny v zemi se tenčí a brzy budou prakticky vyčerpány. Nicméně ceny uhlí v Evropě zůstávají nadále velice nízké.

  26.10.2014: Polské uhlí na Ukrajinu?
  Polské společnosti se zároveň s blížící zimou poohlížejí po možnosti exportovat uhlí na Ukrajinu, kde došlo na východě země kvůli nestabilitě a ozbrojeným konfliktům k výraznému omezení těžby. Šéf východopolské Bogdanky Grzegorz Gawronski oznámil, že jeho společnost analyzuje možnosti vývozu na Ukrajinu a tuto možnost v budoucnu nevylučuje. Zástupci státního uhelného exportéra, společnosti Weglokoks, zase oznámili, že v následujících dnech plánují poslat na Ukrajinu první uhlí, nicméně prozatím v malých objemech, protože požadavky ukrajinských zákazníků se většinou týkají uhlí, které není v Polsku k dispozici. Analytici tvrdí, že jakákoliv dodávka polského uhlí na Ukrajinu pomůže polským společnostem snížit vysoké zásoby na skládkách.

  10.10.2014: V Polsku zastavují výplatu deputátů
  Největší evropský producent koksovatelného uhlí, polská společnost JSW, minulý týden oznámila, že bude následovat Kompanii Weglowu a zvažuje zrušení deputátů pro bývalé horníky. Podle šéfa firmy Jaroslawa Zagórowského jde pro fi rmu o velké náklady, které ročně činí 65 milionů zlotých (400 milionů korun). Firma si pro výplatu těchto dávek musela vytvořit rezervu 1,2 miliardy zlotých (7 miliard korun). V případě, že by dávky nemusela JSW v příštím roce vyplácet, uvolnily by se jí tyto prostředky pro investiční projekty.
  Kompania Weglowa oznámila, že jedná spolu s dalšími uhelnými společnostmi o možnosti, že by dávky hornickým důchodcům vyplácel stát. Podle odborářů se stát, který těžařské firmy vlastní, musí rozhodnout, zda chce, aby uhelné společnosti fungovaly jako normální obchodní subjekty, nebo mají také plnit určité sociální povinnosti.
  Kdo má svátek
  Aktualizace
  Aktualizované sekce od 15.12.2014 do 22.12.2014

  Sekce ČLÁNKY
  19.12.2014Lidé uctili patronku a ochránkyni horníků sv. Barboru
  16.12.2014Na co su saňki?

  Sekce KOMENTÁŘE
  16.12.2014Re: Dotaz na dostupnost knihy


  Vítězslav Hettenberger

  Český rozhlas Ostrava v relaci
  "Život na dlani"

  (Pro přehrání klikni)

  Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
  Jsem rád, že
  Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
  Kforum
  08.07. vzpomínka na mého ...
  DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

  26.08. Důl Hlubina
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

  16.05. Důl Hlubina
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

  07.05. Naučná stezka kole ...
  Originál vložil J.Minka

  Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


  07.05. Naučná stezka kole ...
  Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

  01.12. Důlní neštěstí
  Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


  <

  Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server