Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10612
známka: 1.58

Multimedia online

 • Hornické muzeum v Havířově
 • Přehraj
  Historie psaná uhlím
 • Den horníků v Petřvaldě 2012
 • Přehraj
  Den horníků v Petřvaldě
 • Oslavy svátku sv. Barbory
 • Přehraj
  Jako každoročně i v roce 2012 se konaly v Landek parku v kompresorovně dolu Anselm
 • Přednáška o technologických novinkách v OKD měla úspěch
 • Přehraj
  Bývalí horníci se stále aktivně zajímají o současné dění v našem černouhelném revíru

  Větší rozměr filmu

 • Jak v Ostravě pochovali uhlí
 • Přehraj
  Ostrava archiv 1967 1996 Jak v Ostravě pochovali uhlí Převzato z YOUTUBE autor pan. Vrána
 • Plenární schůze KPHMO 2012
 • Přehraj
  Plenární schůze KPHMO v roce 2012
 • Výroční členská schůze SHHS
 • Přehraj
  Valná hromada Hornických a hutnických spolků v Landek parku v Harendě.
 • Naučná stezka na Landeku
 • Přehraj
  KPHMO upravil naučnou stezku na kopci Landeku
 • Znovu otevření důlní expozice
 • Přehraj
  Landek park - důlní expozice
 • Svěcení hornického praporu KPHMO
 • Přehraj
  11. září 2011 v 10 hodin u příležitosti Mše svaté k narození Panny Marie a orlovské pouti byl požehnán Hornický prapor Klubu přátel hornického muzea v Ostravě.

  |0-10| - Další - Celkem: 36

  Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
  Čtenář

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

  Kalendář
  <<  Březen  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31      
  Novinky
  26.02.2015: Ukrajinské uhlí do Íránu?
  Proruští separatisté na východě Ukrajiny chtějí využít nerostného bohatství Donbasu pro financování svých aktivit. Oznámili záměr exportovat černé uhlí z místních dolů (řada z nich byla zničena nebo zatopena, někteří horníci se účastní bojů na obou stranách konfliktu a produkce běží pouze v některých z nich) na sever Afriky, na Blízký východ nebo do Íránu. Podle ministryně hospodářství povstalecké vlády Jevgenije Samochinové jsou Íránci vystaveni stejně jako proruští separatisté embargu (kvůli kontroverznímu jadernému programu), které jim komplikuje rozvoj.
  Podle aktivistů jsou hutě a elektrárny v Íránu nebo severní Africe technologicky připraveny pro využití ukrajinského uhlí, protože řada z nich vznikla ještě za sovětské éry. Uhlí by se mohlo vyvážet přes ruský přístav Taganrog na východě Azovského moře, který je vzdálený zhruba 50 kilometrů od ukrajinského území ovládaného separatisty. První jednání o možných dodávkách s možnými partnery z Íránu již údajně proběhla.

  21.02.2015: Vývoz uhlí z USA klesá
  Černouhelné společnosti v USA trápí nízké ceny a slabá poptávka po surovině nejen doma, ale i v zahraničí. Vývoz černého energetického uhlí se meziročně v roce 2014 snížil o třetinu na 31 milionů tun, přitom ještě v roce 2012 představoval více než 50 milionů tun (číslo nezahrnuje vývoz lignitu).
  Těžba levného břidlicového plynu začala vytlačovat z domácího trhu uhlí a těžaři hledali nové příležitosti především v Evropě, Číně a Indii, kde dokázali surovinu prodávat za vyšší cenu než na vnitřním trhu. Poptávka v těchto oblastech ale postupně klesla a černouhelné společnosti v USA byly nuceny pozastavit těžbu ve stovkách svých nerentabilních provozů.
  Nejvíce energetického uhlí bylo z USA v roce 2014 dovezeno do Nizozemí, přesto i zde došlo s 5,7 miliony tun k meziročnímu poklesu o čtvrtinu. Koksovatelného uhlí bylo z USA v roce 2014 exportováno 57 milionů tun.

  12.02.2015: Světové těžařské giganty trápí krize
  Světový těžařský gigant Glencore Xstrata se rozhodl dočasně pozastavit těžbu v některých svých černouhelných dolech v Jihoafrické republice. Slabá poptávka a nízké ceny vedou k tomu, že firma potřebuje snížit svou produkci alespoň o 5 milionů tun uhlí určeného pro export. Těžbu bude možné znovu obnovit v případě, že se podmínky na trhu zlepší. Glencore již informoval stát i odbory o možném uzavření provozů, které se dotkne zhruba 1000 zaměstnanců.
  Již v prosinci musela firma pozastavit těžbu ve všech svých dvaceti dolech v Austrálii, kde je největším těžařem, ročně produkuje 80 milionů tun uhlí a zaměstnává zhruba 8600 lidí. Nicméně těžbu nyní obnovila a oznámila, že jejím pozastavením snížila svou produkci o 5 milionů tun uhlí, po němž nebyla poptávka. V březnu loňského roku uzavřela hlubinný důl Ravensworth v Austrálii a o práci přišlo 130 lidí.

  05.02.2015: Ukrajina chce privatizovat doly
  Ukrajina sestaví speciální tým, který bude řešit budoucnost černouhelného hornictví v zemi. To je již několik desetiletí silně závislé na státních dotacích, protože náklady na těžbu jsou vyšší než ceny na trhu. Stovky horníků demonstrovaly před vládní budovou především proti dovozům uhlí z Ruska, Austrálie a JAR. Reforma má také poskytnout sociální záruky horníkům.
  Ukrajina oznámila, že se bude snažit připravit 35 černouhelných dolů do konce roku k privatizaci. Zatímco v roce 2014 vytěžily státní doly 17 milionů tun uhlí, v letošním roce to bude pravděpodobně pouze 9 milionů. Šachty se totiž nacházejí na východě země, kde nadále zuří konflikt mezi proruskými separatisty a vládními jednotkami. Meziročně proto došlo k poklesu těžby o více než pětinu, když se v zemi v roce 2014 vytěžilo 65 milionů tun uhlí proti 84 milionům v roce předcházejícím.

  29.01.2015: Polské uhlí na Ukrajinu?
  Politici oznámili, že Ukrajina a Polsko se společně pokusí zmodernizovat ukrajinské černouhelné elektrárny, aby byly schopné spalovat polské uhlí. Země trpí nedostatkem suroviny, protože na východě země byla zastavena těžba ve více než 100 dolech z celkových 150. Provozy se totiž dostaly pod kontrolu proruských rebelů, nikoliv vlády.
  Situace donutila Ukrajinu dovážet uhlí z JAR a Ruska, nicméně zásoby u některých elektráren a tepláren přesto nejsou dostatečné, aby zajistily dodávku v průběhu zimy. Někteří těžaři a obchodníci navíc nechtějí exportovat uhlí do země kvůli obavám ze špatné platební morálky.
  Produkce uhlí na Ukrajině meziročně klesla o čtvrtinu – z 84 milionů tun v roce 2013 na 65 milionů tun uhlí v roce 2014.
  Hlavní destinací pro polské uhlí je dlouhodobě Německo. V roce 2014 sem bylo z Polska dovezeno 2,3 milionu tun energetického uhlí, což je výrazně méně než v roce 2013, kdy dovoz činil 3,2 milionu. Polský uhelný trh zmítaný tvrdou krizí se snaží najít záchranu právě v exportu.
  Kdo má svátek
  Aktualizace
  Aktualizované sekce od 25.02.2015 do 04.03.2015

  Sekce ČLÁNKY
  01.03.2015Profesor Prokop oslavil 70 let
  27.02.2015Jak Rudek ukazoval pozadi

  Sekce NOVINKY
  26.02.2015Ukrajinské uhlí do Íránu?


  Vítězslav Hettenberger

  Český rozhlas Ostrava v relaci
  "Život na dlani"

  (Pro přehrání klikni)

  Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
  Jsem rád, že
  Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
  Kforum
  08.07. vzpomínka na mého ...
  DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

  26.08. Důl Hlubina
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

  16.05. Důl Hlubina
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

  07.05. Naučná stezka kole ...
  Originál vložil J.Minka

  Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


  07.05. Naučná stezka kole ...
  Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

  01.12. Důlní neštěstí
  Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


  <

  Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server