Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10527
známka: 1.58

Setkáni

Multimedia online

 • Hornické muzeum v Havířově
 • Přehraj
  Historie psaná uhlím
 • Den horníků v Petřvaldě 2012
 • Přehraj
  Den horníků v Petřvaldě
 • Oslavy svátku sv. Barbory
 • Přehraj
  Jako každoročně i v roce 2012 se konaly v Landek parku v kompresorovně dolu Anselm
 • Přednáška o technologických novinkách v OKD měla úspěch
 • Přehraj
  Bývalí horníci se stále aktivně zajímají o současné dění v našem černouhelném revíru

  Větší rozměr filmu

 • Jak v Ostravě pochovali uhlí
 • Přehraj
  Ostrava archiv 1967 1996 Jak v Ostravě pochovali uhlí Převzato z YOUTUBE autor pan. Vrána
 • Plenární schůze KPHMO 2012
 • Přehraj
  Plenární schůze KPHMO v roce 2012
 • Výroční členská schůze SHHS
 • Přehraj
  Valná hromada Hornických a hutnických spolků v Landek parku v Harendě.
 • Naučná stezka na Landeku
 • Přehraj
  KPHMO upravil naučnou stezku na kopci Landeku
 • Znovu otevření důlní expozice
 • Přehraj
  Landek park - důlní expozice
 • Svěcení hornického praporu KPHMO
 • Přehraj
  11. září 2011 v 10 hodin u příležitosti Mše svaté k narození Panny Marie a orlovské pouti byl požehnán Hornický prapor Klubu přátel hornického muzea v Ostravě.

  |0-10| - Další - Celkem: 36

  Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
  Čtenář

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  
  Novinky
  23.01.2015: Těžba v Německu skončí v roce 2018
  Tři poslední hlubinné černouhelné doly v Německu – Prosper-Haniel, Auguste Victoria a Ibbenbüren – vytěžily vloni 7,8 milionu tun uhlí, stejně jako v předcházejícím roce. Domácí produkce tak pokrývá pouze 14 procent celkové spotřeby uhlí v Německu, která v roce 2014 dosáhla více než 56 milionů tun (o pět milionů tun méně než v předcházejícím roce). V energetice bylo spáleno 37 milionů tun uhlí, v ocelářství dosáhla spotřeba 18 milionů tun. Hlubinná těžba černého uhlí v Německu by měla skončit v roce 2018. Ještě na konci 50. let přitom v německém Porúří fungovalo 141 dolů, které ročně těžily 125 milionů tun uhlí a zaměstnávaly téměř půl milionu lidí. Země nadále zůstává světovou jedničkou v těžbě hnědého uhlí, kterého v roce 2013 vyprodukovala 183 milionů tun. Hnědé uhlí loni poprvé nebylo největším zdrojem energie, když ho těsně s 26% podílem přeskočily obnovitelné zdroje.

  05.12.2014: Nedostatek uhlí straší Ukrajinu
  Spíše nedostatek uhlí než plynu před blížící se zimou může připravit těžké chvíle Ukrajincům. Ještě donedávna byla země s těžbou přes 60 milionů tun ročně soběstačná. Nicméně konfl ikt na východě země vedl k tomu, že v Doněcké a Luhanské oblasti jako centru černouhelného průmyslu byla zastavena těžba v 66 dolech, produkce běží pouze v šedesáti provozech. Podle odhadů potřebuje země do října dovézt mezi jedním a dvěma miliony tun uhlí. Ukrajina vyrábí z uhlí 40 % své elektřiny, zbytek připadá na jádro (45 %), plyn (10 %) a vodu (5 %).
  Podle politiků je nutné pro to, aby lidé v zimě na Ukrajině nemrzli, domluvit dovoz uhlí z Austrálie, JAR nebo Vietnamu. Země je ale jako obchodní partner pro obchodníky s uhlím nedůvěryhodná kvůli špatné platební morálce. Zásadním problémem je také to, že dovoz uhlí do země pozastavilo Rusko.

  01.12.2014: Australané omezují těžbu
  Těžební gigant Glencore oznámil, že na přelomu roku zastaví na tři týdny těžbu ve všech svých dvaceti dolech v Austrálii, především v Queenslandu. Reaguje tak na slabou poptávku na trhu s energetickým uhlím a toto opatření má podle firmy zabránit tomu, aby musela přijímat ještě radikálnější kroky. Na trhu je podle společnosti přebytek uhlí, což tlačí dolů jeho ceny, které se za poslední tři roky u energetického uhlí zřítily na polovinu, ze 110–130 na 60 dolarů za tunu.
  Firma sníží svojí roční těžbu o 5 milionů tun a věří, že ve středně- dobém horizontu dojde k nastolení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Zhruba 8000 zaměstnanců firmy bude nuceno čerpat dovolenou. Ti, kteří již nemají volných dnů dostatek, si budou muset přesunout dny dovolené z příštího roku.
  Glencore v Austrálii v loňském roce vytěžil 80 milionů tun uhlí a zaměstnává 8600 lidí. Již v březnu firma oznámila, že kvůli nízkým cenám je nucena uzavřít hlubinný důl Ravensworth.

  07.11.2014: Uhlí na skládkách v Polsku neubývá
  V Polsku leží na skládkách u dolů, elektráren nebo exportních terminálů devět milionů tun energetického uhlí. Proti prvnímu čtvrtletí letošního roku tak došlo pouze ke slabému poklesu z 10 milionů tun zásob. Objem na skládkách souvisí s jeho nadprodukcí a těžbou uhlí nižší kvality, které marně hledá své zákazníky, slabou poptávkou ze strany energetiků a konkurencí zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.
  Export uhlí zůstává nadále obtížný, protože náklady na těžbu ve Slezsku jsou vysoké a vývoz by znamenal prodávat surovinu pod výrobními náklady. Firmy mají také problém konkurovat levným dovozům především z Ruska, kde jsou místní šachty subvencovány státem.
  Situace je lepší v případě koksovatelného uhlí, které firmy plánují vyvážet na Ukrajinu kvůli tamnímu konfliktu. Ten omezil produkci východoukrajinských dolů; zásoby suroviny v zemi se tenčí a brzy budou prakticky vyčerpány. Nicméně ceny uhlí v Evropě zůstávají nadále velice nízké.

  26.10.2014: Polské uhlí na Ukrajinu?
  Polské společnosti se zároveň s blížící zimou poohlížejí po možnosti exportovat uhlí na Ukrajinu, kde došlo na východě země kvůli nestabilitě a ozbrojeným konfliktům k výraznému omezení těžby. Šéf východopolské Bogdanky Grzegorz Gawronski oznámil, že jeho společnost analyzuje možnosti vývozu na Ukrajinu a tuto možnost v budoucnu nevylučuje. Zástupci státního uhelného exportéra, společnosti Weglokoks, zase oznámili, že v následujících dnech plánují poslat na Ukrajinu první uhlí, nicméně prozatím v malých objemech, protože požadavky ukrajinských zákazníků se většinou týkají uhlí, které není v Polsku k dispozici. Analytici tvrdí, že jakákoliv dodávka polského uhlí na Ukrajinu pomůže polským společnostem snížit vysoké zásoby na skládkách.
  Kdo má svátek
  Aktualizace
  Aktualizované sekce od 21.01.2015 do 28.01.2015

  Sekce ČLÁNKY
  28.01.2015Čína chce snížit závislost na uhlí
  25.01.2015Keho pivo piješ...
  22.01.2015Setkání horníků v Polsku

  Sekce NOVINKY
  23.01.2015Těžba v Německu skončí v roce 2018


  Vítězslav Hettenberger

  Český rozhlas Ostrava v relaci
  "Život na dlani"

  (Pro přehrání klikni)

  Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
  Jsem rád, že
  Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
  Kforum
  08.07. vzpomínka na mého ...
  DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

  26.08. Důl Hlubina
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

  16.05. Důl Hlubina
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

  07.05. Naučná stezka kole ...
  Originál vložil J.Minka

  Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


  07.05. Naučná stezka kole ...
  Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

  01.12. Důlní neštěstí
  Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


  <

  Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server