Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2015
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10703
známka: 1.58

Weblinks sekce

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
Novinky
19.04.2015: Čína dováží méně uhlí

Dovoz uhlí do Číny se za první čtvrtletí letošního roku meziročně doslova zřítil o 42 procent na 49 milionů tun. Spolu se slabší poptávkou vyvolanou snížením dynamiky růstu čínského hospodářství jsou příčinou ekologická opatření, která zamezují dovozu uhlí s vyšším obsahem popelovin a síry do země, aby nedocházelo k dalšímu zhoršení již tak špatného ovzduší ve velkých průmyslových aglomeracích.
Tato skutečnost má samozřejmě dopad na ceny uhlí, které v důsledku slabší poptávky ze strany největšího světového konzumenta suroviny dále klesají. Elektrárny v důsledku ekologických opatření nakupují méně, průmyslové podniky omezily spotřebu kvůli zpomalení ekonomiky.
Čína se navíc snaží podporovat domácí těžaře proti dovozům především z Austrálie, Indonésie, Ruska nebo USA. I přesto minulý měsíc čínský energetický regulátor oznámil, že dovozy uhlí zůstanou pro zemi i nadále nutností a budou i v dalších letech relativně vysoké.

05.04.2015: Čínský odklon od uhlí

Čína snižuje spotřebu uhlí více, než se původně očekávalo. V souvislosti s novými opatřeními, která mají vést ke snížení emisí v nejvíce znečištěných aglomeracích, a slabším ekonomickým růstem se v únoru snížily dovozy uhlí do země meziročně o třetinu. Čína totiž stanovila limity, které musí splňovat uhlí dovážené do země z hlediska množství popelovin a síry, aby došlo ke snížení objemu látek vypouštěných do vzduchu. Situace v některých velkých městech byla již z hlediska kvality ovzduší neúnosná. Toto opatření, díky kterému se snaží energetické firmy více využívat obnovitelné zdroje (voda, vítr, biomasa) nebo jádro, bude mít dopad na nižší využití uhlí, snížení poptávky po něm a nadále nízké ceny komodity na světových trzích.
Uhlí nadále zaujímá zhruba dvě třetiny v čínském energetickém mixu, nicméně za první dva měsíce letošního roku klesla spotřeba uhlí v teplárnách na 52,2 procenta. V roce 2013 představovalo uhlí pro teplárny 57,3 procenta zdrojů.
Podle analytiků bude mít situace v Číně zásadní dopad na světové trhy s komoditami.

27.03.2015: Čína chce bezpečnější těžbu

Podle oficiálních čínských statistik zemřelo loni v uhelných dolech v zemi 931 horníků. Pokud by čísla byla věrohodná, šlo by například v porovnání s rokem 2002 o 87% pokles z více než 7000 smrtelných úrazů. Podle některých expertů přetrvávají pochybnosti o věrohodnosti údajů, jejichž smyslem může být zakrýt pravdu o jedné z nejnebezpečnějších profesí na světě.
Pokud by čísla byla přesná, klesl by počet mrtvých v čínských uhelných dolech pod 1000 poprvé od 80. let. Čínská vláda v minulých letech vyvíjela velké úsilí ke zvýšení bezpečnosti v místních dolech. Kromě zpřísnění bezpečnostních předpisů a nákupu nových osobních ochranných pomůcek byly zavřeny tisíce malých a nejnebezpečnějších důlních provozů.
Problémem je, že menší lokální těžaři většinou upřednostňují zisky před bezpečností lidí. Podle odhadů pracuje v uhelném průmyslu v zemi zhruba 5,8 milionu lidí.

15.03.2015: Uhlí ve světě 2013
7,823 miliardy – tolik tun uhlí bylo na světě vytěženo.
3,561 miliardy – tolik tun vytěžil největší světový uhelný producent – Čína.
183 milionů – tolik tun hnědého uhlí vytěžil největší producent hnědého uhlí – Německo.

12.03.2015: Polské hornictví loni ve ztrátě
Polský černouhelný sektor vygeneroval v roce 2014 čistou ztrátu 1,5 mld. zlotých (10 mld. korun) proti ztrátě 300 milionů (2 mld. korun) v roce 2013. Roční objem těžby se meziročně snížil o 5 procent na 72,5 milionu tun. Pokles byl zapříčiněný především nižší těžbou (o 6,5 %) energetického uhlí, jehož ceny se snížily, není po něm poptávka, dováží se levně ze zámoří nebo z Ruska a na skládkách těžařů i energetiků ho zůstává několik milionů tun.
Prodeje uhlí se meziročně snížily o 9 procent na 70,3 milionu tun. Nadále pokračoval pokles cen, které se v případě většiny provozů pohybují pod výrobními náklady. V případě energetického uhlí ceny meziročně spadly o 5 procent, u koksovatelného dokonce o téměř 12 procent.
Na konci roku 2014 činily neprodané zásoby těžařů 8,2 milionu tun, dalších více než 8 milionů tun leželo na skládkách energetických fi rem. Dovozy uhlí do Polska loni činily 10,3 milionu tun, což je obdobná úroveň jako v roce předchozím.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.04.2015 do 21.04.2015

Sekce ČLÁNKY
19.04.2015Zástupci horníků a hutníků přijeli do Poslanecké sněmovny
16.04.2015Začala sezona industriálních památek

Sekce KOMENTÁŘE
20.04.2015Zástupci horníků a hutníků.....

Sekce NOVINKY
19.04.2015Čína dováží méně uhlí


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server