Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2015
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10922
známka: 1.58

Weblinks sekce

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Novinky
23.07.2015: JSW snižuje počet zaměstnanců

Během první poloviny letošního roku opustilo polskou černouhelnou společnost Jastrzębską Spółką Węglową 1200 zaměstnanců. Do konce roku by mělo odejít dalších 500 lidí. Ve firmě tak bude pracovat zhruba 24 700 lidí. Největší evropský producent koksovatelného uhlí bojuje s nízkými cenami, které tvrdě zasáhly jeho finanční situaci.
V roce 2016 se předpokládá odchod dalších zhruba 1200 lidí. JSW se snaží počet zaměstnanců snižovat přirozenou cestou, tedy odchody lidí do důchodu. Pokles počtu zaměstnanců má pozitivní dopad na růst efektivity, ale také snižování personálních nákladů, které jsou v polském černouhelném sektoru velice vysoké a činí řadu firem v porovnání se zahraniční konkurencí nekonkurenceschopnými. Firma takto ročně ušetří zhruba 1 miliardu korun.

10.07.2015: Uzavřený důl v Anglii

Éra dobývání černého uhlí ve Velké Británii vstupuje do další fáze. Byla ukončena těžba v jednom z posledních hlubinných černouhelných provozů Hatfield Mine v panství Yorkshire na severu Anglie. O práci přišlo 420 lidí. Důl hledal obtížně uhlí pro své zákazníky, ceny energetického uhlí se pohybují na rekordně nízké úrovni a náklady jsou vysoké. Původně mělo k ukončení dobývání dojít v srpnu příštího roku a důl dostal v lednu a květnu veřejnou podporu, aby nedošlo k okamžitému zastavení produkce. Vedení společnosti nicméně v současnosti dospělo k závěru, že není ekonomicky udržitelné pokračovat v těžbě a došlo k jejímu ukončení ke 30. červnu 2015.
Hlubinná těžba černého uhlí ve Velké Británii klesá již několik desetiletí. Dvě zbývající šachty – Thoresby v Nottinghamshire a Kellingley v západním Yorkshiru ukončí činnost také v letošním roce. Zbývající produkce černého uhlí probíhá povrchovým způsobem. V posledním období prezentovali australští investoři několik snah vrátit se k podzemnímu dobývání ve Skotsku využitím modernějších metod, které by mohly být ekonomicky udržitelné.

25.06.2015: KW potřebuje 1,6 miliardy

KW v současnosti hledá investory, kteří by vstoupili do vznikajícího subjektu Nowa Kompania Weglowa. Do ní bude přesunuto 11 dolů KW, zbylé čtyři budou převedeny do státní Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Připravovaná firma bude pro přežití do konce příštího roku vyžadovat od partnerů kapitál ve výši 10,5 miliardy korun. Ustavena by měla být na přelomu července a srpna.
Šéf KW Krzysztof Sędzikowski prezentoval první úspěchy probíhající záchrany firmy. Náklady na vytěženou tunu by měly klesnout z 295 zlotých v roce 2014 o čtvrtinu na 226 zlotých v letošním červnu. „To je výrazný posun. Vzhledem k těmto skutečnostem vidím návrat k dlouhodobé ziskovosti v roce 2017 jako realistický,“ říká Sędzikowski.
Firma se snaží snižovat náklady vyšší těžbou kvalitnějšího uhlí, které je možné prodávat za vyšší ceny, a naopak eliminací těžby ve ztrátových porubech. Podařilo se také snížit objem uhlí na skládkách na 4,3 miliony tun, na konci roku 2015 šlo o 5,5 milionu tun. Konkurence kritizuje KW, že firma likviduje trh tím, že prodává uhlí pod cenou.
KW se zároveň snaží o navýšení exportu. V loňském roce společnost vyvezla 4 miliony tun, v letošním roce by mělo jít o 5 milionů, nejambicióznější scénář hovoří o 6 milionech tun. Právě hledání zahraničních trhů by mohlo být podle Sędzikowského cestou, jak snížit nadvýrobu uhlí v Polsku, kde je ho většina prodávána se ztrátou. Polské těžaře navíc trápí levné dovozy energetického uhlí například z Ruska.

20.06.2015: Polské hornictví zvyšuje ztráty

Situace v polském hornictví se zhoršuje. Sektor vykázal za první čtyři měsíce letošního roku čistou ztrátu 5,3 miliardy korun proti 3 miliardám za stejné období v loňském roce. Celková ztráta pro letošní rok je odhadována na zhruba 10 miliard korun.
Situace v hornictví a skandální odposlechy, které unikly, ohledně toho, jaké jsou příčiny krizového stavu tohoto sektoru v Polsku a jaká navrhují kompetentní osoby jeho řešení, byly jednou z příčin demise náměstka ministra hospodářství odpovědného za hornictví Tomasze Tomczykiewicze. Bývalá vicepremiérka Elżbieta Bieńkowska v rozhovorech s šéfem polského antikorupčního úřadu z června loňského roku popisuje, že situace se dlouhodobě neřešila a řada lidí z ní pouze profi tovala. Žádný komplexní návrh řešení krizové situace podle ní neexistuje.

12.06.2015: ArcelorMittal omezuje dodávky z JSW

Společnost ArcelorMittal v Polsku oznámila, že pro své dvě koksovny odebere letos o 300 tisíc tun uhlí méně od největšího evropského producenta Jastrzębska Spółka Węglowa, než plánovala. Příčinou je především zimní desetidenní stávka v těžařské firmě, která oceláře donutila hledat dodávky jinde.
Dodávky z JSW představují polovinu potřebného uhlí pro koksovny v Krakowě a Zdzieszowicích, nicméně kvůli únorové stávce nebyli těžaři schopni plnit své závazky. Oceláři museli tento problém řešit dodávkami z Austrálie a USA.
Šéf koksárenské produkce ArcelorMittalu Czeslaw Sikorski zároveň řekl, že uhlí z JSW má proměnlivé kvalitativní vlastnosti a dodávky se někdy zpožďují. „Vlastnosti uhlí z JSW nám potom neumožňují vyrábět koks v požadované kvalitě. To je pro nás velice nepříjemné, protože naším úkolem je zajistit koks ve vysoké a stabilní kvalitě pro naše ocelárny,“ tvrdí Sikorski. Zároveň oznámil, že oceláři nemají v plánu další omezení dodávek polského uhlí, ale rozhodli se udržet objem uhlí dováženého ze zámoří nad milionem tun ročně ze spotřeby koksoven na úrovni 4,5 milionu tun. Podle něj je dovážené uhlí velice kvalitní a cena srovnatelná s polskými dodávkami.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 24.07.2015 do 31.07.2015

Sekce ČLÁNKY
29.07.2015Jak se Jaryn schvatil
25.07.2015NOVÉ MONTÁNNÍ MUZEUM UKAZUJE TĚŽBU BŘIDLICE


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server