Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10093
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač

Weblinks sekce

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Novinky
10.07.2014: PLUSOVÁ PASKOVSKÁ POLOLETNÍ ČÍSLA
Manka jsou smazána, přibyly naopak metry i tuny nad plán, všude je znát úsporný trend.
Kvalitního koksovatelného uhlí nakopáno 470 tisíc tun. Metrů vyraženo celkem 2765. Takové jsou výsledky Závodu Důl Paskov za leden až červen letošního roku, přičemž manka v provozech rubání i příprav mají smazána a výrobní čísla se pohybují v plusových hodnotách. Nad důlně technický plán ještě přidaly rubáňové kolektivy 1150 tun, čelbové pak 231 metrů.

10.07.2014: KW ODVRÁTILA RIZIKO BANKROTU
Největší evropská černouhelná společnost Kompania Weglowa odvrátila hrozící riziko bankrotu, když se jí podařilo uzavřít předběžnou dohodu s držiteli svých dluhopisů o restrukturalizaci vlastního dluhu. Podle generálního ředitele KW Miroslawa Tarase se dohoda týká odložení splatnosti závazků a vydání nových dluhopisů. Dohoda od fi rmy odvrací riziko platební neschopnosti a dává jí naději, že zlepší v průběhu července svou fi nanční pozici a nebudou ohroženy červencové výplaty, fi rma získá přístup k prostředkům za prodej dolu Knurow-Szczyglowice do rukou JSW a budou zrušeny bankovní zástavy na zásoby uhlí na skládkách.
Podle Tarase je dohoda výsledkem dlouhých a tvrdých jednání a ve druhé polovině července lze očekávat restrukturalizaci dluhu a obnovení likvidity společnosti.

26.06.2014: HORNÍCI V USA PŘICHÁZEJÍ O PRÁCI
Krize černouhelného průmyslu tvrdě dopadá na horníky v USA. V prvním čtvrtletí letošního roku jich zde pracovalo 76 012, což je o 1574 méně než v předchozím kvartálu, meziročně jejich počet klesl o 5700. Přitom ještě v druhé polovině roku jich zde v době uhelného boomu pracovalo více než 93 000. Vývoj v černouhelném sektoru jde proti celkové situaci na trhu práce v USA, kde se počet zaměstnaných lidí vrátil na předkrizovou úroveň roku 2007.
Těžaři se v současnosti obávají negativního dopadu plánu, podle kterého by měla státní podpora směřovat do výroby čisté energie. Podle agentury EPA poklesne v důsledku toho výroba elektřiny v uhelných elektrárnách do roku 2020 o čtvrtinu a do roku 2030 o třetinu, což bude mít logicky značný dopad na zaměstnanost v sektoru.
USA jsou druhým největším producentem černého uhlí na světě s roční těžbou kolem 900 milionů tun, přičemž více než 90 % připadá právě na energetické uhlí, které je z domácího trhu vytlačováno levnějším břidlicovým plynem. Těžaři proto hledají nové trhy v Asii a Evropě.

21.06.2014: KOMPANIA WEGLOWA ČELÍ HROZBĚ BANKROTU
„Finanční situace Kompanie Weglowe (KW) je velice vážná. Existuje reálná hrozba bankrotu. Následující týdny a jednání s bankami budou mít pro fi rmu zásadní význam,“ řekl na tiskové konferenci 12. června nový generální ředitel KW Miroslaw Taras.
V případě, že se situace na trhu nebude dále zhoršovat, je podle Tarase vedení KW schopno najít řešení, které fi rmě umožní přežít minimálně do konce letošního roku. Zásadní je ale dosažení dohody s bankami o odložení splatnosti dluhopisů, jinak fi rmě reálně hrozí bankrot.
Vedení fi rmy se snaží najít cesty, jak zlepšit její fi nanční likviditu, nicméně přiznává, že KW není schopna v současnosti obstát v boji s konkurencí na světovém trhu. Průměrné ceny se pohybují okolo 200 zlotých za tunu, přičemž nejlepší doly KW dokážou uhlí vytěžit za 205 a nejhorší za 380 zlotých za tunu. Bude-li se podle Tarase situace nadále zhoršovat, ve velmi krátké době nebude ziskový ani jeden důl KW.
Do konce června má KW předložit ministerstvu hospodářství záchranný plán. Ten počítá s omezením těžby na nejméně efektivních dolech včetně propouštění. Podnik nyní zaměstnává zhruba 54 000 lidí.

17.06.2014: Stonavští krojovaní horníci připravují „stoletou“ slávu
Chystá se svěcení praporu, odhalování pamětní desky, večer se skokem přes kůži, obecní veselice pro místní i přespolní a nakonec mše.
„Kdo má rád havíře a jejich specifický humor, neměl by na této akci chybět,“ pozval předseda kroužku L. Kajzar.
Částečný program: od pátku 20. do neděle 22. června. „Na první den je připraven hornický večer se svěcením praporu a ceremoniálem skoku přes kůži. Následovat bude v sobotu hornický průvod a celoobecní veselice pro širokou veřejnost. Poslední den farář Roland Manowski-Slomka odslouží v kostele sv. Maří Magdalény mši svatou,“
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 15.07.2014 do 22.07.2014

Sekce ČLÁNKY
21.07.2014ŽIVOT ZASVĚTIL HAVÍŘINĚ
18.07.2014Hornické kolonie ostravsko-karvinského revíru (32)


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server