Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10399
známka: 1.58
Hledáme redaktory nebo každého kdo by chtěl přispět svými poznatky, zážitky a postřehy s naší nebo příbližnou tématikou.
Pište na email: info(zavinač)hornicky-klub.info

Překladač

Weblinks sekce

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení PDF.
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Novinky
07.11.2014: Uhlí na skládkách v Polsku neubývá
V Polsku leží na skládkách u dolů, elektráren nebo exportních terminálů devět milionů tun energetického uhlí. Proti prvnímu čtvrtletí letošního roku tak došlo pouze ke slabému poklesu z 10 milionů tun zásob. Objem na skládkách souvisí s jeho nadprodukcí a těžbou uhlí nižší kvality, které marně hledá své zákazníky, slabou poptávkou ze strany energetiků a konkurencí zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.
Export uhlí zůstává nadále obtížný, protože náklady na těžbu ve Slezsku jsou vysoké a vývoz by znamenal prodávat surovinu pod výrobními náklady. Firmy mají také problém konkurovat levným dovozům především z Ruska, kde jsou místní šachty subvencovány státem.
Situace je lepší v případě koksovatelného uhlí, které firmy plánují vyvážet na Ukrajinu kvůli tamnímu konfliktu. Ten omezil produkci východoukrajinských dolů; zásoby suroviny v zemi se tenčí a brzy budou prakticky vyčerpány. Nicméně ceny uhlí v Evropě zůstávají nadále velice nízké.

26.10.2014: Polské uhlí na Ukrajinu?
Polské společnosti se zároveň s blížící zimou poohlížejí po možnosti exportovat uhlí na Ukrajinu, kde došlo na východě země kvůli nestabilitě a ozbrojeným konfliktům k výraznému omezení těžby. Šéf východopolské Bogdanky Grzegorz Gawronski oznámil, že jeho společnost analyzuje možnosti vývozu na Ukrajinu a tuto možnost v budoucnu nevylučuje. Zástupci státního uhelného exportéra, společnosti Weglokoks, zase oznámili, že v následujících dnech plánují poslat na Ukrajinu první uhlí, nicméně prozatím v malých objemech, protože požadavky ukrajinských zákazníků se většinou týkají uhlí, které není v Polsku k dispozici. Analytici tvrdí, že jakákoliv dodávka polského uhlí na Ukrajinu pomůže polským společnostem snížit vysoké zásoby na skládkách.

10.10.2014: V Polsku zastavují výplatu deputátů
Největší evropský producent koksovatelného uhlí, polská společnost JSW, minulý týden oznámila, že bude následovat Kompanii Weglowu a zvažuje zrušení deputátů pro bývalé horníky. Podle šéfa firmy Jaroslawa Zagórowského jde pro fi rmu o velké náklady, které ročně činí 65 milionů zlotých (400 milionů korun). Firma si pro výplatu těchto dávek musela vytvořit rezervu 1,2 miliardy zlotých (7 miliard korun). V případě, že by dávky nemusela JSW v příštím roce vyplácet, uvolnily by se jí tyto prostředky pro investiční projekty.
Kompania Weglowa oznámila, že jedná spolu s dalšími uhelnými společnostmi o možnosti, že by dávky hornickým důchodcům vyplácel stát. Podle odborářů se stát, který těžařské firmy vlastní, musí rozhodnout, zda chce, aby uhelné společnosti fungovaly jako normální obchodní subjekty, nebo mají také plnit určité sociální povinnosti.

18.09.2014: Čína omezuje dovoz uhlí
Dovoz energetického uhlí do Číny by měl do roku 2018 klesnout o polovinu proti plánovaným 140 milionům tun v letošním roce. Čína byla nedávno dokonce sesazena z pozice největšího světového importéra uhlí Indií. Podle analytiků je v současnosti v Číně více uhlí, než místní energetika potřebuje. To je dáno především rozvojovými projekty místních těžařů, kteří přizpůsobili své plány očekávání desetiprocentního růstu poptávky. Ta nakonec ročně vzrostla pouze o pět procent.
Pokles dovozu bude dán také domácí politikou, která chce podporovat místní těžaře a omezit dovoz, například znevýhodněním importu uhlí nižší kvality s vyšším obsahem prachu a síry uvalením speciální tříprocentní daně. To bude mít dopad především na australské těžaře, kteří v roce 2013 dovezli do země 54 milionů tun energetického uhlí.
Ačkoliv Čína dováží pouze tři procenta své spotřeby energetického uhlí, její význam pro tvorbu cen je zásadní. Dovozy do Číny totiž tvoří 16 procent světového obchodu s energetickým uhlím po moři.

04.09.2014: Polské uhlí na Ukrajinu?
Ukrajina byla doposud s roční těžbou 60–70 milionů tun černého uhlí po Polsku druhým největším evropským producentem této suroviny. Konfl ikt a boje na východě země tuto situaci ale výrazně změnily. Některé doly svou produkci zastavily, jiné ji výrazně omezily. Proto se na východ od své hranice poohlížejí polští těžaři, kteří se potýkají s nízkou poptávkou ze strany energetických společností ve své zemi.
„Pozorujeme zvýšený zájem o polské uhlí ze strany ukrajinských společností,“ říká Marzena Mrozik, mluvčí polského obchodníka s uhlím, společnosti Węglokoks. Jeho fi rma prodává především uhlí státních fi rem Kompania Węglowa a Katowicki Holding Węglowy. Také další hráči na trhu analyzují možnosti na ukrajinském trhu.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 17.11.2014 do 24.11.2014

Sekce ČLÁNKY
22.11.2014Se Zemanem v zádech
20.11.2014Revír se zahalil do smutku
19.11.2014Všecki moje lasky


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server